Журнал “Landlord”: Ярослав Бойко про землеробство з науковим підходом

2016 рік став початком світової торгової кризи. Глобальна конкуренція зростає, а боротьба за залучення капіталу в економіці країн посилюється. В Україні це виразилося в падінні цін на сільгосппродукцію і в зменшенні експортного потенціалу. Зараз український агробізнес прийшов до переломного моменту: втратити галузь і перетворитися на сировинний придаток Європи або провести реформи і стати світовим аграрним лідером. У нас є все для цього – сприятливий клімат, вигідне географічне положення. Проте ми до цих пір поступаємося країнам, де умови набагато гірше, але там використовуються інноваційні технології. Міжнародні експерти відзначають: світовий ринок технологій точного землеробства зростає в середньому на 13% в рік.

В Україні з початком економічної кризи більше впроваджувати технології точного землеробства стали малі і середні господарства з посівними площами до 20 000 га. Їх головна мета – підвищити прибуток бізнесу з максимально ефективним використанням ресурсів. З чого починається впровадження інновацій? Спочатку компанія виділяє від 2000 га експериментальних полів. Потім проводить комплексний агрохімічний аналіз грунту. Його результати дають зрозуміти, наскільки економічно вигідне впровадження точного землеробства на цій ділянці. За допомогою супутникового моніторингу досліджується неоднорідність полів і вивчаються погодні умови в регіоні. На самому полі вимірюються електропровідність і структура грунту, розподіл в ній органічної речовини і її здатність утримувати вологу. Також грунт перевіряється на наявність ґрунтових шкідників, бур’янів і хвороб. Проби ґрунту вивчаються за допомогою спеціального програмного забезпечення. Надалі це допоможе аграрію зрозуміти причини низької врожайності на ділянках поля і розробити карти-завдання для внесення добрив і посіву насіння.

Після результатів аналізу і в залежності від того, які культури будуть більш ефективні в конкретних умовах, експерти підбирають технологію, агрегати і техніку. Також можливо дообладнання вже існуючої сільгосптехніки системами точного землеробства, наприклад, автопілотом і системою автоматичного відключення секцій. Це дозволяє уникнути повторної обробки вже оброблених ділянок поля, заощадити ресурси, зменшити навантаження на механізатора, поліпшити якість внесення міндобрив, ЗЗР та насіння.

Деякі технології використовуються під час засівання поля – змінні норми висіву та диференційоване внесення добрив і ЗЗР. Технологія змінної норми висіву насіння дозволяє розрахувати густоту росту рослин по полю в залежності від родючості грунту, запасів вологи і рельєфу. Cіялка з системою диференційованого посіву збільшує норму висіву на більш продуктивних ділянках і зменшує там, де рослини ростуть гірше. Технологія диференційованого внесення добрив дозволяє ефективно розподілити добрива по полю. На кожну ділянку вноситься той обсяг добрив, який там потрібен. Залежно від строкатості конкретного поля економія добрив досягає 40%.

Інновації вимагають витрат. Їх впровадженню повинен передувати економічно обгрунтований план розвитку на кілька років. Інвестиції в точне землеробство, як правило, окупаються в перший же маркетинговий рік. Ефективність інновацій доводить практика. Наприклад, в одному з господарств в Чернігівській області після диференціального внесення азотних добрив врожайність зросла на 7%, при цьому аграрії заощадили добрив в еквіваленті по $ 10 на гектар. Їх колеги з сумської агрокомпанії «Світанок», дотримуючись рекомендацій щодо внесення добрив, зуміли без втрати врожайності скоротити витрату добрив на третину. А в чернігівській компанії «Агрікор» навіть в несприятливий для кукурудзи рік за допомогою технологій точного землеробства наростили урожайність на 0,5 т на кожному гектарі.

Журнал “Landlord”

Попередня новина Всі новини Наступна новина
Замовити дзвінок
Iм'я:
Телефон:
Додати коментар
Коментар:
Дякую за заявку. Наш менеджер зв'яжеться з Вами протягом дня.
Дякуємо! Тепер ви перші дізнаєтеся про інновації.