Системні кроки “Альтаїр”

Точне землеробство здобуває все більше прихильників в Україні. Однак, відверто кажучи, не всі компанії, які стали на шлях «точності», отримують очікуваний результат. Адже точне землеробство – це передусім не просто набір датчиків, комп’ютерів і сенсорних технологій, а системний підхід. Григорій Плічко, керівник компанії «Альтаїр», що на Черкащині, один із тих аграріїв, який до впровадження точного землеробства підійшов вивіреним шляхом.

Агроном- футболіст – так він і сам себе називає. На Черкащині рідко хто не знає ім’я Григорія Плічка. Його шлях до визнання був не простим, однак він є яскравим свідченням можливостей звичайного фермера без спирання на «валізу з грошима». Віра та впевненість у власні сили, мета, наполегливість, комунікативне вміння – ось і все, що треба.

Простий хлопець із сільської родини, навіть не син голови колгоспу. Освіта аграрна. Бізнес із трьома однодумцями розпочинав на 100 га. Ще він із дитинства любив футбол. А це ж командна гра. Системна. Так і бізнес створював – системно.

Сьогодні у ФГ «Альтаїр» 2000 га, рівно стільки, скільки він у змозі контролювати. А більше йому й не треба. Набагато важливіше займатися вдосконаленням ефективності обробітку та підвищенням рентабельності виробництва. Технологічний парк господарства представляє краща брендована техніка й агрегати. Хіба що старенький тракторець ХТЗ завмер в очікуванні підняття його на п’єдестал як історичного свідка народження «Альтаїру».

Григорій Плічко – засновник і президент футбольного клубу з однойменною назвою, командою – лідером в області з прекрасною інфраструктурою, котрою сам і переймається. Це хобі – справа не з дешевих, однак кількість глядачів на матчах чемпіонату області та чудова гра команди додають наснаги й оптимізму будням аграрного бізнесу. Драбів – найвіддаленіший райцентр Черкащини, куди в усі часи начальство доїжджало рідко, а через нинішній стан доріг і поготів. Кажуть, що гірших доріг не те, що в області, в Україні не знайти. Отже, проблем тут вистачає. І, як людина суспільно активна, керівник «Альтаїру» не стоїть осторонь їх. Тому й обирають його то депутатом селищної ради, то обласної. Плічко й тут демонструє свою системність. Одначе наша тема – точне землеробство.

Крок перший: аналіз

Шлях до точного землеробства компанії «Альтаїр» розпочався 2016 року. І першим його кроком стала комплексна агродіагностика поля за методикою AgriLab.

«На той момент для мене було актуальне питання диференційованого внесення добрив, – згадує Григорій Плічко. – Бо я розумів, що цей крок приведе до економії ресурсів і дасть можливість одержувати стабільно високий урожай. Раніше ми орієнтувалися на розрахунок потреби добрива рослиною, виходячи із запланованої врожайності, замість того, щоб вносити добрива, розуміючи точну їх потребу ґрунтом».

Комплексна агродіагностика – це метод дослідження особливостей та потенціалу поля. Вона починається з автоматичного відбору проб ґрунту з GPS-прив’язкою до точки координат та агрохімічного аналізу за повним спектром показників. Після цього створюються картограми поля, на які наносяться результати вимірювань із кожного зразка, відібраного в конкретній ділянці. Такі картограми показують наскільки строкате поле, як від одного його краю до іншого змінюється рівень забезпечення елементами живлення. Проте це ще не все.

Алгоритм також передбачає аналіз погодно-кліматичних даних і критичних чинників поля, рельєфу, типів ґрунту, історії поля тощо. Лише на основі всіх цих даних можна визначити природний потенціал поля та розробити рекомендації щодо системи живлення, які будуть обґрунтованими – і з агрономічного, і з економічного поглядів.

Уже навіть цей перший крок до точного землеробства – комплексна агродіагностика поля – приніс відчутний результат: господарство почало не лише вносити добрива, які краще відповідають потребам поля, а ще й заощадило 50 євро на кожній тонні.

«Раніше внесення добрив – фосфору та калію – ми здійснювали за формулою N16P16K16 і думали, що нітроамофоска потрібна для рослини саме в такому співвідношенні, а насправді потреба фосфору, як показав аналіз ґрунту, в нас була вдвічі більшою, ніж калію. Тобто і добриво, котре ми вносимо, має відповідати потребі ґрунту та рослини. Від умісту добрив із різним відсотковим співвідношенням елементів залежить і ціна. Я був здивований, коли дізнався, що добриво, яке раніше використовували в господарстві, не задовольняло потреби ґрунту за вмістом фосфору, та ще й обходилося нам на 50 євро/т дорожче від того, яке нам справді підходило. От і економія на кожній тонні! А скоригували лише співвідношення елементів за формулою…» – говорить Григорій Плічко. 

Крок другий: диференційоване внесення добрив

У результаті комплексної агродіагностики стало зрозуміло, що поля, які обробляє компанія, досить строкаті й різноманітні ділянки мають різну потребу в добривах, а отже – впровадження технології диференційованого внесення – матиме сенс! Відтак завершальним етапом агродіагностики стало розроблення картзавдань й оновлення технічного парку новим розкидачем.

«Після отримання результатів комплексної агродіагностики ми придбали «розумний розкидач», який дає змогу використовувати розроблені карти-завдання, згідно з якими і відбувається внесення азотних, калійних і фосфорних добрив. Автоматично відключаючи секції подачі, розкидач убезпечує нас від перекриття смугами внесення. Отже, ми змогли вирівняти поле за вмістом елементів живлення. Диференційоване внесення добрив дає змогу розумно використовувати ресурси. Порівняно зі звичайним розкидачем економія добрив становила понад 2,5 тонни з поля, – зауважив далі керівник господарства. – Здійснивши аналіз ґрунту вже наступного разу, ми розуміли, що рухаємося в правильному напрямку. Нам вдалося не тільки заощадити кошти, а й збільшити врожайність».

 

Крок третій: інвестиції в точне землеробство

Думка, що точне землеробство – це дорого, стримує багатьох аграріїв від того, аби стати на шлях інновацій. А дарма! З досвіду Григорія Плічка, інвестиції у «точність» окупаються значно швидше, аніж багато хто уявляє. Однак перш ніж інвестувати кошти в техніку, слід мати чітку стратегію: що і як робити, який результат очікувати. Ще варто пам’ятати: будьякі інновації – це не лише осучаснення техніки, а й оновлення знань і підходів до господарювання.

«Кожен фермер має розуміти, що аналіз ґрунту, рекомендації щодо системи живлення – це не панацея від усіх проблем, а лише перший крок на шляху до змін, до раціонального використання ресурсів господарства. Далі все залежить від уміння правильно налаштувати хід роботи та від розуміння й готовності інвестувати в техніку, якісні добрива, ЗЗР, посівний матеріал, а також – у людей, у їх знання та вміння. За моїми підрахунками, витрати коштів на техніку окупляться за 2–3 роки, а витрати на аналіз ґрунту – за один рік», – ділиться досвідом Григорій Плічко.

Керівник господарства визнає, що точне землеробство – задоволення не дешеве, однак необхідне. Адже фермери, які зволікають з інноваціями сьогодні, ще більше ризикують завтра:

«Ми навчаємося впродовж усього життя, залучаючи чималі інвестиції. Витрачати кожного року по 500 000 $ на новітню техніку – це не дешево, однак ми йдемо вперед, бо коли залишимося з одними плугами – нас просто «розірвуть» агрохолдинги з іноземними інвестиціями. Слід постійно працювати над ефективністю – тільки це може гарантувати виживання господарства в аграрному світі. Той же, хто дотримується консервативної позиції, продовжуючи використовувати в господарстві плуги й культиватори, зійде з дистанції ефективної інноваційності. Аграрії мають йти в напрямі точного землеробства, нових технологій, а не зациклюватися на технологіях минулих десятиліть. Тільки тоді ми зможемо отримати стабільний прибуток, а з ним і можливість упровадження ще ефективніших технологій». 

Точний розрахунок – точний результат

Впровадження диференційованого внесення добрив і застосування результатів комплексної агродіагностики допомогло господарству зменшити витрати на добрива, збільшивши при цьому ефективність їх застосування. А головне – отримати кращий економічний результат.

«Я планував отримати більшу врожайність, однак прорахований алгоритм співробітниками компанії AgriLab показав, що потенціал поля не може гарантувати виконання мого плану, бо на врожайність впливає не один чинник. На родючих чорноземах ми можемо дати відповідну норму добрив, якісний посівний матеріал, а от вплинути на кількість опадів, на жаль, не під силу. Сьогодні я отримую врожайність 11, а то й 14 т/га кукурудзи, показник мене цілком задовольняє, і все ж рости є куди. Більше того, погодні умови стають усе непередбачуванішими, нагромадження вологи практично не відбувається, відтак не працювати над її збереженням – гарантія майбутнього провалу. У господарстві впроваджений вертикальний обробіток ґрунту – новий агрегат від компанії KUHN обробляє по 200 га за добу, не утворюючи плужної підошви. Ми максимально скорочуємо кількість проходів техніки полем, намагаємося всі операції виконувати якісно та вивірено. Окрім того, що потрібно внести рекомендовані норми добрив, їх ще й слід внести на відповідну глибину, а це несе за собою переобладнання техніки з витратою чималих коштів. Звісно, що наші аграрії звикли до якомога менших зусиль і якомога швидшої віддачі. Я й сам колись робив ставку на плуг і говорив, що оранка – це супер і вважав диваками тих, хто експериментує. Однак утворення плужної підошви, недостача вологи через ущільнення ґрунту, затримка води у верхньому горизонті ґрунтового профілю – все це змусило переглянути свою позицію. І ми відмовилися від оранки, понад 8 років тому плуг поставили під паркан», – резюмує Григорій Плічко.

Керівник задоволений і економічним результатом впроваджених інновацій, і врожайністю, показник якої стабільно знаходиться серед найвищих у районі.

Сівба й карантин

З середини квітня в «Альтаїрі» приступили до сівби кукурудзи. Це основна культура їх сівозміни – 1500 га, решта 500 га припадає на соняшник і сою. Селекція кукурудзи від компаній Monsanto, Pioneer, RAGT.

«Мені цікаві лише новинки й лише для інтенсивних технологій, – говорить агроном-футболіст Плічко. – Торік урожайність кукурудзи була різною – від 8 до 11,5 т/га, позаторік – 14 т/га, а подекуди й вища. Оскільки нерідко кукурудза в нас є монокультурою, це посилює наші зусилля в кукурудзяному полі – тут і обробіток ґрунту, і система живлення, й захист. Використання рідких добрив, звичайно, спокусливе, однак у мене велика недовіра до якості КАСів. На жаль, українські виробники РКД йдуть на здешевлення виробництва, і я не бачу зиску кидати в ґрунт абищо лише тому, що воно дешевше. А от у якості, скажімо, YaraMilla я давно не сумніваюся. Однак ми готуємося й до застосування РКД, будемо використовувати американське обладнання на обприскувачі задля підживлення кукурудзи в прикореневій зоні на більш пізніх стадіях вегетації. А поки що застосовуємо мікрогранули під час сівби. До речі, сіємо новою сівалкою Väderstad Tempo, запрограмованою згідно з картою полів на змінну норму висіву залежно від якості ґрунту на тій чи іншій ділянці. Ще раніше цієї весни здійснювали вертикальний обробіток ґрунту та вносили основні добрива. Слідом йтиме сівба соняшнику. Жодний карантин на наші плани не вплинув. От футбол поки що потерпає. Тренувальний процес не спинявся, індивідуальні заняття в онлайн-режимі, фізична підготовка, робота з м’ячем. Однак усі з нетерпінням чекають сезону, в нас же ще й Суперкубок мав бути у квітні. Торік ми стали чемпіонами області й володарем Кубку водночас. Усе одно маємо в Суперкубку зійтися з командою з другої сходинки. А в агробізнесі ми завжди відкриті до інновацій. За ними майбутнє, вони дають можливість зменшувати витрати та збільшувати прибутковість, відкриваючи перспективи розвитку. Чим швидше фермер це розуміє, тим у нього більше шансів. У майбутньому». 

Ігор Самойленко

Журнал “Зерно” №4, 2020

Переглянути статтю у pdf

Щоб дізнатися про комплексну агродіагностику поля та технології точного землеробства детальніше, телефонуйте 067 465 49 09!

Попередня новина Всі новини Наступна новина
Замовити дзвінок
Iм'я:
Телефон:
Додати коментар
Коментар:
Дякую за заявку. Наш менеджер зв'яжеться з Вами протягом дня.
Дякуємо! Тепер ви перші дізнаєтеся про інновації.