Херсонщина… Сонячний край! Та для аграріїв – це зона ризикованого землеробства. Тут ніхто не сподівається на удачу – на «сприятливий рік», гарні дощі чи снігові ковдри. Та впевненість у тому, що «дарунків від природи» – не буде, змушує діяти: впроваджувати ощадні технології, інноваційні рішення і точно «сім раз відміряти, перш ніж раз – відрізати».
Тут, майже на межі з Кримом, знаходяться землі ТОВ «Торговий дім «Долинське». Господарство обробляє 14,5 тис. га. Із них більше 70% – а це понад 10 тис.га – на зрошенні. Компанія займається не лише рослинництвом, а й тваринництвом. І теж – успішно: молочні ВРХ 1400 голів, надій 31-32 літри, на добу здають близько 38-40 л/молока. Також тут розвивають садівництво (волоський горіх) та насінництво.
Структура культур у сівозміні: озимі культури ( в тому числі – кормові) – 41%, озимий ріпак – 6%, соняшник – 10%, соя – 12%, кукурудза на зерно – 3%, кормові культури ( в т.ч. люцерна, кукурудза на силос) – 10%, пар -18%.
Грунти у господарстві – темно-каштанові залишково слабо- і середньосолонцюваті. Кліматична зона – посушлива степова, хоча у 2019 році було достатньо опадів – 404,1 мм/рік (норма – 400 ммм). Наявність власного тваринницького комплексу дозволяє забезпечити грунти органічними добривами. А який саме вміст органіки та інших елементів у грунті – у господарстві знають завдяки аналізу грунту, який проводять з AgriLab. Наприклад, 72% від загальної площі господарства має забазпеченість органікою на рівні 3,1-4,0, а це високий вміст!
«Що маємо в рослинництві? На сьогоднішній день серед зернових культур у нас: ячмінь, пшениця – досягає рівня 8-10 т/га, кукурудза – 12-13,5 т/га, соняшник – 4-5 т/га, соя – 4,5-5 т/га. Зрозуміло, що це завдяки зрошенню, якби не було зрошення, то високих показників не було і в тваринницта, тому що займаємось тваринництвом на півдні України, де ще 4-5 років тому опади були 250-300 мм. За останній рік, ми вже досягли 400 мм, сподіваємось, що і надалі будуть відбуватись такі позитивні зміни, – говорить Володимир Хвостов, директор ТОВ «Торговий дім «Долинське». Високих показників ми досягаємо за рахунок технологій, які потрібно шліфувати, залучати світовий досвід, ну і звичайно генетика, яка допомагає отримати врожаї і збільшити продуктивність».
За словами Володимира Хвостова, пріоритетний напрямок у стратегії розвитку господарства – будівництво зрошувальних систем. :
«За останні 6 років ми відновили та побудували нового на площі близько 3 тис.га. Інвестиції в будівництво системи зрошення на 1 га – близько 2 тис.дол. Все що ми заробляємо, ми інвестуємо в капіталізацію, щоб бути незалежними від клімату, погодних умов та розуміти куди ми рухаємось”.
Протягом останніх трьох років у компанії «Торговий дім «Долинське» стрімко впроваджують технології точного землеробства. З компанією AgriLab проводять комплексну агродіагностику своїх полів, за результатами якої формують карти диференційованого внесення ресурсів. А система Кропіо дозволяє проводити якісний моніторинг.
Протягом останніх трьох років у компанії «Торговий дім «Долинське» стрімко впроваджують технології точного землеробства. З компанією AgriLab проводять комплексну агродіагностику своїх полів, за результатами якої формують карти диференційованого внесення ресурсів.
«Другий блок, у який ми постійно інвестуємо останні 3 роки – це точне землеробство. Ми під’єднались до програми Cropio. Останні 3 роки маємо диференційоване внесення добрив і посів згідно до карт, які ми формуємо завдяки постійному моніторингу аналізів грунту від компанії Агрілаб, з якою ми продуктивно працюємо останні роки. Моніторимо індекси вегетації за допомогою супутникової зйомки. Системна робота з кращими лабораторіями аналізів грунтів, як я згадував, внесення живлення, яке ми запровадили за останні роки, через поливну систему (інжекторні системи), ми вносимо добрива на поля вже через поливні машини – такий спосіб краще сприяє живленню культури», – зауважив Володимир Хвостов.
Окремий агровиробник не може вплинути на світові ціни – ні на ті, за якими у нього купують зерно, ні на ті, за якими він купує ресурси. Але кожен фермер може зменшити собівартість свого виробництва і таким чином збільшити рентабельність.
У компанії «Торговий дім «Долинське» постійно працюють над впровадженням ощадних технологій. Диференційоване внесення добрив та насіння дозволяє значно ефективніше використовувати ресурси. Потенціал грунту, поєднаний з відповідним потенціалом рослин дає високий результат.
«Торговий дім «Долинське» – справжній інноваційний хаб: від власної сонячної електростанції до технологій точного землеробства – здається, тут є все. Але ні, у господарстві не спиняються на досягненнях, а впровадження інновацій тут – безперервний процес!