“Кейс” компанії “Торговий дім “Долинське”

Херсонщина… Сонячний край! Та для аграріїв – це зона ризикованого землеробства. Тут ніхто не  сподівається на удачу – на «сприятливий рік», гарні дощі чи снігові ковдри. Та впевненість у тому, що «дарунків від природи» – не буде, змушує діяти: впроваджувати ощадні технології, інноваційні рішення і точно «сім раз відміряти, перш ніж раз – відрізати».   

Тут, майже на межі з Кримом, знаходяться землі ТОВ «Торговий дім «Долинське». Господарство обробляє 14,5 тис. га. Із них більше 70% –  а це понад 10 тис.га – на зрошенні. Компанія займається не лише рослинництвом, а й тваринництвом. І теж – успішно: молочні ВРХ 1400 голів, надій 31-32 літри, на добу здають близько 38-40 л/молока. Також тут розвивають садівництво (волоський горіх) та насінництво.

Структура культур у сівозміні: озимі культури ( в тому числі – кормові) – 41%, озимий ріпак – 6%, соняшник – 10%, соя – 12%, кукурудза на зерно – 3%, кормові культури ( в т.ч.  люцерна, кукурудза на силос) – 10%, пар -18%.

Грунти у господарстві – темно-каштанові залишково слабо- і середньосолонцюваті. Кліматична зона – посушлива степова, хоча у 2019 році було достатньо опадів – 404,1 мм/рік (норма – 400 ммм). Наявність власного тваринницького комплексу дозволяє забезпечити грунти органічними добривами. А який саме вміст органіки  та інших елементів у грунті – у господарстві знають завдяки аналізу грунту, який проводять з AgriLab. Наприклад, 72% від загальної площі господарства має забазпеченість органікою на рівні 3,1-4,0,  а це  високий вміст!

«Що маємо в рослинництві? На сьогоднішній день серед зернових культур у нас: ячмінь, пшениця –  досягає рівня 8-10 т/га, кукурудза – 12-13,5 т/га, соняшник – 4-5 т/га, соя – 4,5-5 т/га. Зрозуміло, що це завдяки зрошенню, якби не було зрошення, то високих показників не було і в тваринницта, тому  що займаємось тваринництвом на півдні України, де ще 4-5 років тому опади були 250-300 мм. За останній рік, ми вже досягли 400 мм, сподіваємось, що і надалі будуть відбуватись такі позитивні зміни, – говорить Володимир Хвостов, директор ТОВ «Торговий дім «Долинське». Високих показників ми досягаємо за рахунок технологій, які потрібно шліфувати, залучати світовий досвід, ну і звичайно генетика, яка допомагає отримати врожаї і збільшити продуктивність».

Інвестиції у зрошення

За словами Володимира Хвостова, зрошення – це пріоритетний напрямок у стратегії розвитку господарства. Звісно ж, у спекотному південному регіоні без цього – ніяк. Тому у господарстві щороку інвестують кошти у будівництво зрошувальних систем:

«За останні 6 років ми відновили та побудували нового на площі близько 3 тис.га. Інвестиції  в будівництво системи зрошення на 1 га –  близько 2 тис.дол. Все що ми заробляємо, ми інвестуємо в капіталізацію, щоб бути незалежними від клімату, погодних умов та розуміти куди ми рухаємось. Переобладнуємо поливні машини з «фрегатів» на «зіматики», які знижують тиск. Насосні станції у нас розраховані на 7 атмосфер, які потрібні для фрегату і йдуть чисто під напором води. Останні 3-4 роки у нас відбувається переобладнання на Zimmatic. Інвестиція, яку я залишив на 2020 рік – це купівля   Zimmatic: ми на порозі ринку землі, тому максимально все скоротили і лише 12-13 машин додали, які вже встановлені на поля. Що нам дозволяють Zimmatic робити? Це зменшення тиску:  не 7 атмосфер, а 3-4, за рахунок чого ми можемо одночасно запустити більше поливних машин, і тим самим ми вчасно закриваємо поливну площу – в спеку потрібно забезпечити своєчасний полив! Це і зменшення норми, бо ми витрачали 550 кубів, а з Zimmatic – 300-350 кубів. Кожен куб води нам коштує сьогодні близько 2 грн. Американські розпилювачі, які ідуть на машинах дають свій результат та продуктивність і змочення грунту краще, чим в тієї техніки, яка була раніше», – поділився досвідом Володимир Хвостов.

Точне землеробство та аналіз грунтів

Протягом останніх трьох років у компанії «Торговий дім «Долинське» стрімко впроваджують технології точного землеробства. З компанією AgriLab проводять комплексну агродіагностику своїх полів, за результатами якої формують карти диференційованого внесення ресурсів. А система Кропіо дозволяє проводити якісний моніторинг.

«Другий блок, у який ми постійно інвестуємо останні 3 роки – це точне землеробство. Ми під’єднались до програми Cropio. Останні 3 роки маємо диференційоване внесення добрив і посів згідно до карт, які ми формуємо завдяки постійному моніторингу аналізів грунту від компанії Агрілаб, з якою ми продуктивно працюємо останні роки. Моніторимо індекси вегетації за допомогою супутникової зйомки. Системна робота з кращими лабораторіями аналізів грунтів, як я згадував, внесення живлення, яке ми запровадили за останні роки, через поливну систему (інжекторні системи), ми вносимо добрива на поля вже через поливні машини – такий спосіб краще  сприяє живленню культури», – зауважив Володимир Хвостов.

Управління собівартістю

Окремий агровиробник не може вплинути на світові ціни – ні на ті, за якими у нього купують зерно, ні на ті, за якими він купує ресурси. Але кожен фермер може зменшити собівартість свого виробництва і  таким чином збільшити рентабельність.

У компанії «Торговий дім «Долинське» постійно працюють над впровадженням ощадних технологій. Диференційоване внесення добрив та насіння дозволяє значно ефективніше використовувати ресурси. Потенціал грунту, поєднаний з відповідним потенціалом рослин дає високий результат.

«Постійна робота іде по собівартості кожної тонни, зміна клімату і підбір сортів, ще нещодавно казали що є  така «районованість»  зернових культур. Тобто, якщо соняшник і кукурудза –  всі вже звикли що тут перемогла Америка і Європа. А от пшениця в нас була з краснодарської селекції, яка показувала досить непогані результати. Але краснодарська селекція в минулому році була не занесена до реєстру, тому ми зараз в пошуках нових сортів, серед яких німецькі та чеські сорти, які дійсно інтенсивні, за останні два роки показали хороші результати. З легкістю можна розігнати до сотні центнерів і звичайно, що й економіка на цих сортах теж є».

Інновації, інновації і ще раз – інновації

«Торговий дім «Долинське» – справжній інноваційний хаб: від власної сонячної електростанції до технологій точного землеробства – здається, тут є все. Але ні, у господарстві не спиняються на досягненнях, а впровадження інновацій тут безперервний процес.

«Аграрний бізнес дуже цікавий, творчий і «драйвовий», тому сучасні інновації доволі швидко знаходять своє місце. Ми вже всі бачили по телебаченню, що трактори будуть без механізаторів за найближчі 5-7 років. Тож можливо й рослини, які ростуть в полях, вже будуть нам «телефонувати на телефон» і повідомляти, що пора вже жнивувати або з хворобами боротися! Тому ми повинні бути до цього готовими і всі інновації, які є в світі, необхідно залучати, бо без них собівартість ми не проконтролюємо. За останні роки через різні фактори в Україні значно зменшується рентабельність культур, рентабельність нашого виробництва, тому насамперед – економія та контроль за витратам і за ресурсами –  дуже актуальні, – зазначив Володимир Хвостов. Найголовніше, щоб ми з вами були на позитиві, як наші колеги й бачили своє майбутнє. Ми повинні зберігати спокій і впевненість, бути здоровими, впевненими у майбутньому та постійно навчатись. Бажаю всім бути в чудовому гуморі, бо ми, українці, завжди готові до крутих поворотів, з якими ми – справимось! Робіть чесно свою справу!»

Конференція TOP Crops -2020, лютий 2020 рік

Попередня новина Всі новини Наступна новина
Замовити дзвінок
Iм'я:
Телефон:
Додати коментар
Коментар:
Дякую за заявку. Наш менеджер зв'яжеться з Вами протягом дня.
Дякуємо! Тепер ви перші дізнаєтеся про інновації.