Компанія AgriLab розробила власне діджитал-рішення –MyAgriLab. Його першу версію компанія представила ще да роки тому. Зараз у доступі вже є друга, удосконалена версія. І до того ж – безкоштовно для усіх аграріїв, які співпрацюють з AgriLab.
Про можливості MyAgriLab розповів Олег Москаленко, керівник департаменту ІТ розробок.
Сьогодні діджиталізація в агро набуває особливого значення. Вона дає можливість контролювати стан справ, завжди мати «під рукою» всю інформацію, а не перегортати купу паперів чи чекати, коли хтось прийде і доповість… А для агронома нема нічого гіршого, як витрачати час на приготування звітів, розрахунки, їх оформлення і всю цю марудну кабінетну роботу, тоді як поле – кличе! Головна перевага цифрових рішень – це економія часу. Аграрій отримує всю інформацію, як кажуть –«тут і зараз», бачить зміни, які відбулись, і тренди, які прогнозуються. Всі розрахунки – у зручному форматі таблиць і графіків. Софт дозволяє оперативно, не гаючи дорогоцінний час, прийняти найкраще рішення, врахувавши всі ключові фактори. Але про все – по-порядку.
Карта поля, дані грунтів та рельєфу
«На головній сторінці порталу ми бачимо два віджети, – демонструє Олег Москаленко. На лівому віджиті знаходиться інформація про загальну кількість полів та дані про кількість полів з проведеним агрохімічним аналізом. На правому віджиті – інформація про структуру посіву.
Далі – головна сторінка по візуалізації даних. На загальній карті ми бачимо розподіл полів, їх контури. Портал має декілька підложок : Google, HERE, ESRI, OpenStreetMap, Visicom..
«Також є можливість підключити карту грунтів. Таким чином можна бачити, що на одному і тому ж полі є декілька грунтових відмінностей. Коли «клікнути» в якійсь ділянці поля, то система підкаже який саме грунт знаходиться у цьому місці поля. Наприклад – у даному місці лучні глеєві грунти, в іншому – торфо-болотні. Крім типів грунтів портал показує рельєф розподілу висот по полю».
Кадастрова інформація
Ще одна важлива перевага MyAgriLab – кадастрова інформація.
«Аграрій може бачити розподіл паїв по своєму полю. Тобто, приблизивши зображення, він бачить ділянку землі, в якої є власник-пайовик. Пайовик здає в оренду паї господарству. Відповідно фермер може бачити як ці паї розподілені на полі. Коли «клікнути» на один із паїв, то система виведе інформацію саме про цей пай, його призначення, загальну площу, кадастровий номер. Також можна ввести назви полів, які прийняті у господарстві».
Агрохімічні дані поля
Наступна інформація – це агрохімічний аналіз грунту. MyAgriLab дозволяє переглянути протоколи обстеження поля, картограми розподілу елементів живлення по полю. Система допоможе виокремити проблемні ділянки поля. А накопичуючи дані аналізу за різні роки, можна легко порівняти як змінився рівень забезпечення елементами живлення у кожній ділянці поля.
«Переходимо на вкладку «аналіз грунту». Наприклад, даний користувач проводив аналіз грунту у 2017 році. Ось, наприклад, можна переглянути агрохімічні карти по розподілу елементів по полю -ph, N,P,K, органіка, Zn та інші. На карті є точки відбору. На кожній з них вказано значення елементу. Є можливість відключати рівні забезпечення певним елементом, так ми можемо побачити поля з низьким чи високим забезпеченням елементами, які ми досліджували».
Картка поля, NDVI, інтеграція з іншими системами
“По кожному полю можна перейти на картку поля, – розповідає Олег Москаленко. Коли «клікаю» в будь-якому місці поля і вибираю назву поля, то ми переходимо на картку поля, на картці поля зібрана інформація про поле. Бачимо територіальне розташування поля, належність його до господарства, бачимо інформацію про контур, коли він саме був визначений, площа поля і т.д. Далі іде картографічна інформація, можемо переключити і побачити картограми розподілу елементів живлення по полю. Точки відбору можна вивантажити у вигляді Shapefile в інші системи, такі як, Cropio і т.д”.
Усю цифрову інформацію можна легко перенести на папір. Для цього просто треба натиснути «друк» – і всі протоколи, картограми, звіти – у вас в руках.
«Ось, наприклад, протокол обміру. Його можна надрукувати, відправити, зберегти… Тут ми бачимо, що на цьому полі було відібрано 13 зразків, по кожному зразку інформація по хімічних показниках. Можемо подивитись рекомендації. Зокрема, по цьому полю було надано дві рекомендації, на дві урожайності –планову і потенційну. Ці рекомендації можна переглянути точно таким чином у вигляді pdf файлу. Тут ми бачимо усереднені по полю рівні забезпечення по кожному елементу і рекомендації в діючих речовинах».
Аналіз поля
Уявіть ситуацію: на певній ділянці поля «щось пішло не так». Вам треба визначити причину. Можливо ЗЗР не спрацювали, чи питання в агрохімії. Проаналізувавши карти NDVI можна побачити, коли саме проявився «збій». Після цього треба порівняти NDVI та агрохімічні карти. Це допоможе з’ясувати що саме стало критичним фактором і прийняти рішення як діяти потім.
«MyAgriLab має дуже корисний інструмент – «Аналіз поля». Він дозволяє побачити в одному місці всю інформацію по полях з різних ракурсів. Наприклад, взяти по аналізу грунту карти розподілу ph, органіки, P,K, порівняти до фактичного стану і, відповідно, фахівець в якого є базові знання по агрохімії, вивчаючи ці дані, зможе прийняти управлінські рішення».
Інфраструктура, структура посіву, аналітика
Інший важливий розділ порталу – це інфраструктура, де вже у вигляді таблиць, реєстрів зібрана інформація про поля господарства.
«У розділі «реєстр полів», ми можемо бачити по всіх полях в табличному вигляді територіальний розподіл.. І так ми можемо переглянути будь-яке інше досліджуване поле. Тут є також довідники господарства – клієнти/землекористувачі. Є також розділ «структура посіву». Ще один важливий розділ – «аналітика».
Сьогодні всі аграрії, які співпрацюють з AgriLab, залюбки використовують запропоновану діджитал-систему. MyAgriLab надається їм безкоштовно. Деякі господарства одразу з легкістю і азартом впровадили цю систему, щоб не витрачати час на пошук інформації, підготовку звітів, а потім ще й на пошук помилок у звітах… А деякі фермерські господартсва спочатку відмовлялися, мовляв, «нам ще рано», «де ми, а де діджиталізація», «хай молодші діджитал-рішення впроваджують». Але опанувати MyAgriab – виявилось дуже і дуже просто, а мати всю інформацію про своє поле у смартфоні – не лише ефективно, а й просто – цікаво. Управління полем стало простішим, ефективнішим, швидшим.
Діджиталізація – незворотній тренд. Цифрова ера агробізнесу вже не за горами. Але чим раніше господарство її впроваджує, тим більше переваг отримує. Тож – не баріться, приєднуйтесь до MyAgriLab!