Обприскуємо раціонально! Досвід Agrilab Farming. | Agrilab
Обприскуємо раціонально! Досвід Agrilab Farming.

«Індивідуальний підхід до кожного поля та сучасні цифрові рішення – це запорука того, що навіть в умовах скупих на живлення ґрунтів Чернігівщини, можна налагодити стабільно прибуткове сільгоспвиробництво» – переконані в Agrilab Farming. Під час захисту посівів кукурудзи ця філософія втілилась у точкове обприскування, що виконав дрон XP2020 від компанії XAG.

Зелені острови

«У нас всі поля – специфічні: дуже строкаті, – розповідає Ярослав Бойко, CEO Agrilab. – От, наприклад, це поле – строкате за ґрунтовими відмінами: там, в низині, пісок іде в перемішку з торфом і ґрунт чорніший, а далі – «лиса» ділянка – чистий пісок. По забур’яненості – в низині, де нарізано смуги для strip-till, бур’яни активно розвиваються, а на піску їх взагалі немає».

На цьому полі кукурудза ще не посіяна, але вже має сильних конкурентів: пирій, заввишки до 15 см, хвощ, а також смілка широколиста. Боротись з ними будуть у два етапи: препаратом Напалм (д.р. ізопропіламінна сіль гліфосату, 480 г/л), що пригнітить наявні бур’яни, а потім страховим гербіцидом в післясходовий період. Але чим їх вносити?

«На сьогодні ми не маємо власного технічного парку, – каже Ярослав Бойко. – Спершу хочемо визначитись із найбільш ефективною технологією обробітку. Крім того, на цих строкатих полях необхідна техніка «з мізками»: без точного землеробства, зокрема диференційованого підходу, тут не заробиш. Це великі інвестиції, а ми працюємо перший рік».

Та питання щодо інструментів постало не тільки через це.

«Нам було необхідно в найкоротші терміни внести гербіцид до посіву на площі 82 га, – згадує Карина Кулик, агроном господарства. – Але виникли технічні труднощі: на цих полях торфові грунти з близьким заляганням підземних вод. Тому навіть пізньою весною там стояла вода, й обприскувач фізично не міг зайти в поле».

Але і в більш сприятливих умовах ефективність звичайного обприскувача була б під питанням, адже забур’яненість «острівна» й навіть сукупно займає близько 60 % площі. Суцільне покриття в такому випадку – суттєві перевитрати, саме тому працювати потрібно нетрадиційно – точково.

«Ми використовуємо дрон XP2020 від компанії XAG, – описує вихід із ситуації Ярослав Бойко. – Це хороша альтернатива на таких полях, де, зокрема, багато невеликих зон із різними нормами внесення, адже обприскувач із можливістю внесення змінних норм ЗЗР коштує великих грошей».

Ранець із пропелером

«На сьогодні немає великого досвіду використання дронів-обприскувачів: технологія молода і ще недостатньо досліджена, й це не авіавнесення, а ранцевий обприскувач із пропелерами. Тим не менш, популярність цих агрегатів в Україні стрімко зростає. На сьогодні до обробки законтрактовано 600 тис. га, до кінця року ця цифра зросте до 1 млн.га. Все просто: дрони застосовуються тоді, коли традиційні способи внесення хімікатів неефективні, або неможливі взагалі», – під час Дня поля Digital Field-2021 на цьому наголосив Валерій Яковенко, співзасновник Drone UA, офіційний дистриб’ютор компанії XAG.

На полі Agrilab Farming спеціалісти Drone.UA готують до злету XP2020– це великий квадрокоптер із 4-ма ротаційними форсунками та баком для робочого розчину на 20 л. Виглядає сучасно, масивно (хоч зроблений із легких матеріалів), навіть дещо фантастично, особливо якщо обробка проводиться вночі, та це не самостійна одиниця, а комплексне рішення.

Як він працює?

Перший крок для точкового внесення гербіцидів – створення карти завдання. Як варіант – це можна зробити за допомогою платформи XAG Agriculture. Вона аналізує фотографії поля (HD 1: 500), використовуючи при цьому алгоритми штучного інтелекту, та виявляє об’єкти для обприскування. наприклад: нетипові зони в посівах культур, дерева, бур’яни… За допомогою цієї програми створюється робоча зона: визначаються контури поля, задається напрямок руху гонами, позначаються перешкоди.

Коли робочу зону визначено, починається заповнення XP2020. Преміксера в дроні, ясна річ, немає, тому в бак заливається вже готовий робочий розчин. На полі Agrilab Farming працює флагманська версія XP2020: із баком об’ємом 20 л, але також доступні варіанти з ємностями на 12 і 16 л.

«Як стверджують технічні спеціалісти Drone.UA норма виливу робочого розчину для дрона варіюється від 5 до 7,2 л/га. На цьому полі норма виливу – 6 л/га, 2,5 л/га з яких – це препарат», – відзначає Віталій Брашован, менеджер із розвитку агротехнологій Північно-Східного бізнес –регіону LNZ Group.

Вмикаються двигуни – дрон злітає, заходить на робочу траєкторію та розпочинає обробку. Близько половини цієї площі дрон «бачить», як квадрати з нульовою нормою виливу. Осередки бур’янів він ідентифікує як точки, де за такого-то виливу розчину потрібно впродовж такого-то відрізку часу потрібно ввімкнути форсунки з такими-то робочими параметрами. Звучить складно, але на практиці це відбувається  миттєво. Форсунки, до речі, належать до роторного типу: принцип роботи такий же, що й у тарілках розподільників мінеральних добрив. Регулюючи швидкість обертання форсунок, оператор задає розмір краплі в діапазоні від 85 до 550 мкм.

XP2020 може працювати на висоті від 3 до 5 м, його захват при цьому становить від 4 до 6,5 м відповідно. В базовому комплекті з дроном є 2 акумулятори: кожного вистачає на 12 хв. роботи, стільки ж часу потрібно для повної зарядки. Тобто, обприскування відбувається з мінімальними перервами. Ясна річ, продуктивність залежить від конфігурації робочої зони, але загалом можна впевнено розраховувати на 12,5 га/год, або 100 га за 8-годинну зміну. Відомі випадки, коли продуктивність XP2020 сягала 18 га/год. До того ж оператор може керувати навіть 5-ма дронами одночасно.

XP2020 працює по заздалегідь визначеній траєкторії. Чітке ведення забезпечують два RTK-ровери – одні з найбільш точних GNSS-приймачів на сьогодні, (мінімальна правка траєкторії 1-2 см). що йдуть у комплекті з дроном. Контроль та оперативну зміну робочих параметрів оператор здійснює через відповідне програмне забезпечення на смартфоні/планшеті з операційною системою Android.

Економіка замість підсумків

Вартість послуги Drone UA з обприскування площ XP2020 коливається в межах $14-15/га – ідентично роботі якісного обприскувача із функцією section control.

«Якби ми 82 га покропили звичайним обприскувачем, то загалом операція обійшлася б у $22/га, – відзначає Каріна Кулик. – У даному випадку обприскування дроном нам коштувало $14/га, результат – $8 економії за рахунок заощадження препарату та диференційованого внесення. Додайте сюди вигоди від своєчасної обробки та нижчого екологічного навантаження на ґрунт. При цьому важливе розуміння: дрон – це не альтернатива обприскувачу, а окреме рішення, що має високу ефективність в конкретних випадках, а надто там, де більшість звичних нам інструментів не працюють».

 

Попередня новина Всі новини Наступна новина
Замовити дзвінок
Iм'я:
Телефон:
Додати коментар
Коментар:
Дякую за заявку. Наш менеджер зв'яжеться з Вами протягом дня.
Дякуємо! Тепер ви перші дізнаєтеся про інновації.