Журнал "Зерно": точність мислення | Agrilab
Журнал “Зерно”: точність мислення

Уперше точне землеробство я почав впроваджувати у виробництво 2009 року в компанії «Дружба-Нова». Тоді для України це була абсолютно нова тема. Ми були першими, хто системно і послідовно на великих площах запроваджували елементи точного землеробства – від аналізу ґрунту до автоматизації і контролю якості виробничих процесів. І саме тоді ми відразу ж зіткнулися з великим супротивом до нового…

Більшість виробничників у компанії мала традиційне мислення, важко сприймала інновації та переконливі аргументи на користь сучасних технологій і навіть -не визнавала брак власних знань і практики в точному землеробстві. Однак, успішно адаптувавши західний досвід в умовах України, ми показали найкращий результат, який визнано міжнародними експертами. Сьогодні багато вітчизняних компаній використовують технології і методики, адаптовані на полях компанії «Дружба-Нова»: картографування і зонування властивостей ґрунту на полях, локально-стрічкове внесення добрив, диференційоване внесення добрив, змінні норми висіву насіння по картах рельєфу і потенціалу поля, диференційоване внесення азоту на мінералізацію рослинних решток, дистанційний обмін даними та ін. Чому нам вдалося досягти успіху у впровадженні інновацій і точного землеробства? Бо в нас були далекоглядні цілі і бачення кінцевого результату, стратегія на кілька років і, найголовніше, була «точність мислення».

Точність мислення може бути визначена як точка зору, яка точно зосереджена на конкретній меті, причині або об’єкті та покращує існуючий вхід продукту або послуги. Точне мислення є навмисним творінням і не може просто “статися”. Оскільки це вимагає зусиль та змін, багато людей залишаються закріпленими за традиційними міркуваннями і втрачають можливості «точно мислити». Найчастіше «традиційний розум» наводить три основні аргументи, пояснюючи своє небажання застосовувати технології точного землеробства:

1. “Ми робимо все добре, виконуючи те, що ми завжди робили”.
2. “Ми пробували це раніше, і воно не спрацювало”.
3. “Це дорого і не буде працювати тут”.
4. “Ми робимо все правильно, але у нас несприятливі погодні умови”.

Коли чую подібне, завжди дивлюся: а що саме не спрацювало? Якою була мета або очікування від її втілення в життя? Чи існувала “основна причина” для цієї програми або вона реалізувалася, щоб “заощаджувати гроші” чи аби “підвищити прибутковість”?

Точне мислення поглиблюється в тому, як це станеться. Це інтенсивна спрямованість на певну мету, що вочевидь призведе до заощаджень або більшої прибутковості. Ви маєте керувати своїми полями, їхнім потенціалом, особливостями. Ви можете компенсувати погоду, якщо навчитеся підходити до поля, як до окремої одиниці й управляти його природними ресурсами. Також використовуйте неоднорідність для оптимізації ресурсів і підвищення прибутковості.

Навколишній світ постійно змінюється, і якщо ми не змінюємося або не змінюємо наші дії і підходи, то неможливо повністю реалізувати потенціал прибутку.

Сьогоднішнє нове обладнання для сільського господарства, яке вже працює на полях України, містить більше технологій, ніж у приладів більшості домашніх господарств. Наприклад, комбайн, сівалка чи культиватор і всі там наявні системи, монітори і кількість датчиків та ін., встановлені на цьому обладнанні, дозволяють створювати надприбутковість. Проте так само швидко, як змінюються сьогодні технології, маєте з певною спрямованістю та об’єктивністю змінюватися ви самі. Це єдиний спосіб бути справді успішним.

Якщо ви вирішите прийняти стратегію точного землеробства, ключовим є її належне виконання. Кожен крок у процесі наближає вас до максимального результату та надійного повернення інвестицій. Якщо не вистачає певних компетенцій у вас чи ваших спеціалістів, залучайте компанії чи експертів зі сторони, але перевірених та визнаних на ринку.

Крок перший: розуміння і готовність зробити стратегічні інвестиції.
Точне землеробство має бути розглянуте як стратегічне інвестування, що дає змогу шляхом точного і якісного перерозподілу ресурсів залучити додаткові прибутки, зменшуючи середні витрати на одиницю продукції. Це вимагає від вас знання та розуміння вашого потенціалу врожаю на полі. Потрібно бути готовим до можливої повної або часткової зміни технологій і техніки, або модернізації чи дообладнання наявної. Проте таке рішення потрібно приймати на основі комплексної експертизи техніки, технологій, особливостей регіону і полів.

Крок другий: визначте рівень та причини мінливості між вашими полями.
Почніть із збору даних, особливо інтенсивного рівня змінних ґрунтових властивостей по полю, врожаю та мікроклімату. Використайте методи оцінки факторів обмеження урожаю шляхом вивчення ґрунту і особливостей полів господарства. Я маю на увазі переважно текстуру ґрунту, агрохімічні властивості, тип ґрунту, рельєф, розподіл води, історичні INDVI та інші. Наступний крок – створення детальних карт властивостей ґрунту з використанням GPS. Такі карти мають вказувати на ділянки з різними чинниками, що обмежують урожайність, потенціал ґрунту (особливо ділянки, схильні до заболочування, занадто сухі райони, також площі, обмежені кислотністю, низький вміст поживних речовин тощо). Ці дані об’єднуються та створюються зони управління, які можуть бути використані для ухвалення управлінських рішень. Ці потужні карти – інвестиції, цінність яких як інструменту прийняття рішень збережеться на багато років.

Крок третій: скоротіть надмірне застосування в неефективних областях.
Якщо у вас є поля, що класифікуються, як з високою неоднорідністю, шукайте поля з можливістю заощаджувати гроші, зменшуючи витрати в місцях низької продуктивності. Зазвичай від $10/га можна заощаджувати тільки на азотних добривах. Раціональний перерозподіл ресурсів (добрива, насіння) на високопродуктивні ділянки поля дозволяє підвищити продуктивність, наприклад, по кукурудзі – від 5%.

Крок четвертий: визначте критичні чинники та управляйте ними.
За результатами аналізу ґрунту і картографування електропровідності та інших інструментів вивчіть і виправте обмежувальні та критичні показники отримання прибутковості в межах полів, особливо на вищих за потенціалом зонах.

З досвіду обстежень, проведених компанією AgriLab, на одному полі може бути від 2 до 5 і більше обмежувальних факторів. До них можуть належати рН, розчинні солі, натрій, текстура, ущільнення, глибина профілю ґрунту і водний режим, дефіцит поживних речовин, дисбаланс поживних речовин у різних зонах. Наприклад, на сої, після усунення шкідливої кислотності ґрунту і оптимізації балансу поживних речовин, зменшилися витрати на добрива на $18/га й істотно підвищилася продуктивність культури.

Крок п’ятий: використовуйте ресурси ефективно.
Тепер ви готові ефективно використовувати створений вами новий потенціал вашого поля. Розробіть план для досягнення цілей у районах високої продуктивності інтенсивніше, ніж раніше. Потім відрегулюйте норми внесення ресурсів (добрива, насіння тощо) і створюйте карти завдання з урахуванням вартості ресурсів і урожаю та з урахуванням потенціалу поля і ефективної врожайності. Такі кроки зазвичай дають від $20-40/га залежно від особливостей поля. Використовуйте краще карти врожайності з поля, можна супутникові дані (але в Україні інструменти для точного аналізу і визначення фактичного розподілу врожаю у вагових одиницях по більшості культур відсутні), та виконуйте аналіз факту по доходах за певними даними. Це дасть можливість визначити, наскільки близько ви досягнули своїх цілей і що потрібно змінювати або покращувати. Такий аналіз дозволяє показати ефективність елементів точного землеробства, встановивши чіткий зв’язок між грошима та результатами. Якщо ви будете все робити правильно і накопичувати та аналізувати фактичні дані, ви почнете управляти своєю прибутковістю і досягати її верхню межу, нівелюючи вплив зовнішніх чинників.

Ярослав Бойко, директор компанії AgriLab, кандидат сільськогосподарських наук, офіційний представник Міжнародного товариства з точного землеробства (ISPA) в Україні.

Журнал “Зерно”, № 1, 2018

Попередня новина Всі новини Наступна новина
Замовити дзвінок
Iм'я:
Телефон:
Додати коментар
Коментар:
Дякую за заявку. Наш менеджер зв'яжеться з Вами протягом дня.
Дякуємо! Тепер ви перші дізнаєтеся про інновації.