LIGA.net//Точніше нікуди. | Agrilab
LIGA.net//Точніше нікуди.

Як аграрії впроваджують технології precision farming? Скільки можна заощадити і який урожай отримати за допомогою розумного землеробства. Чотири кейса від українських компаній.

Сучасні технології в сільському господарстві семимильними кроками змінюють структуру бізнесу і маршрути продовольчої логістики. Така динаміка передбачає, що деяким учасникам ринку рано чи пізно, не витримавши конкуренції, доведеться піти з поля бою. Адже ті, хто прагне вижити і розвиватися, вже сьогодні активно осягають ази агроінновацій.

Точне землеробство знаходиться на піку свого розвитку в Північній і Південній Америці, Азіатсько-Тихоокеанському регіоні та Європі. А Бразилія, Аргентина, Східна Європа і Китай демонструють двозначне зростання в цій сфері. Незважаючи на те що позитивні тенденції застосування новітніх технологій спостерігаються і в Україні, сьогодні технології точного землеробства в країні впроваджують близько 30% аграріїв. Інноваційні компанії активно розвивають цей напрям, доповнюючи вже наявні автопілот і курсовказівники більш сучасними елементами. А ось фермери тільки вчаться працювати з розумною технікою.

Навіщо ж впроваджувати такі технології? За словами Ярослава Бойка, кандидата сільськогосподарських наук, директора AgriLab, члена Міжнародного товариства по точному землеробству (ISPA) і його офіційного представника в Україні, окупається точне землеробство буквально за рік. “При використанні тільки одного елемента – системи паралельного водіння і автопілота або автоматичного відключення секцій на перекриттях – загальний економічний ефект може становити до 7-10%”, – відзначає він. У разі введення всього комплексу технологій економія може скласти до 50% і більше.

При цьому фахівці скаржаться на проблему з кваліфікованими кадрами в сфері точного землеробства. Оскільки ринок дуже вузький, знайти людину з досвідом роботи з системами точного землеробства практично неможливо, якщо не переманювати його від конкурентів. По суті, єдиним варіантом для господарств залишається виховувати кадри для себе з нуля, зі студентської лави. Тому на хвилі такої потреби створений центр точного землеробства на базі аграрних вузів України.

КОРИСНІ ДАНІ. В основі наукової концепції точного землеробства (precision farming) лежать уявлення про існування неоднорідностей в межах одного поля. Для оцінки і детектування цих неоднорідностей використовуються новітні технології, такі як системи глобального позиціонування (ГЛОНАСС, GPS), спеціальні датчики, аерофотознімки і знімки з супутників, а також програми для агроменеджменту на базі геоінформаційних систем. Зібрані дані використовуються для планування посівів, розрахунку норм внесення добрив, засобів захисту рослин, більш точного прогнозу врожайності і фінансового планування.

У провідних українських компаніях ефект від впровадження технологій точного землеробства вже підрахували. Інструменти precision farming активно впроваджують в процеси обробки грунту, висіву, обприскування посівів від шкідників, внесення добрив. LIGA.net зібрала чотири кейса використання точного землеробства від українських компаній.

Елементи точного землеробства МХП

В кінці 2014 року компанія МХП почала впроваджувати на своїх підприємствах системи точного землеробства, розповідає Андрій Кияненко, керівник відділу впровадження інновацій агрохолдингу МХП. Основні елементи – це системи паралельного водіння, системи автоматичного водіння з точністю позиціонування RTK (2,5 см) (Raven, Hexagon), системи управління висівом (OmniRow, Precision planting), системи управління виливу для самохідних обприскувачів і для причіпних (AccuBoom, Hawkeye , Hexagon), стрічкове внесення добрив, технологія стріп-тіл. Щорічно в precision farming МХП інвестує близько $ 2 млн.

Як розповідає Кияненко, в залежності від конфігурації поля економія ресурсів може становити від 5 до 20%. “Тобто чим складніше конфігурація і рельєф поля, тим більше економія ресурсів. При використанні технології стрічкового внесення добрив економія становить близько 30%”, – говорить він.

У планах компанії – обладнання системами автоматичного водіння всієї самохідної техніки, яка працює в полях. “Всі системи точного землеробства допомагають економити ресурси не тільки при класичній технології роботи, але і при роботі зі змінними нормами висіву, внесення добрив або засобів захисту рослин”, – розповідає керівник відділу впровадження інновацій МХП.

Карти для підживлення посівів добривами

Консультант компанії SmartFarming Вадим Остапенко наводить приклад застосування технологій супутникового моніторингу для підживлення посівів озимої пшениці. “Дослідивши поле за допомогою супутника Landsat-8, в процесі обробки знімка ми створили карту-завдання на внесення аміачної селітри. Для внесення вибрали разом з власником господарства три варіанти дозування (норми внесення 130, 150 і 170 кг на гектар). Базова норма витрат добрива на одиницю площі склала 150 кг на 1 га. Диференційоване внесення дозволило правильно внести добрива в зони, які відставали, і на ділянках, де посіви розвивалися краще, норму внесення добрив зменшили. Таким чином відбувся “перерозподіл” живлення, і витрати добрив були скорочені”.

В результаті такої диференціації майже на всіх ділянках поля під час збору врожаю показники намолоту були однаковими – близько 7 тонн з гектара. Нижче середнього показник врожайності був тільки на неврожайних піщаних ділянках. У той же час на полях, які оброблялися за стандартною технологією, – 6,3-6,7 тонни з гектара.

В цьому році власник господарства прийняв рішення вносити добрива за подібною технологією по всім посівам озимих.

Економія з розумними сівалками

Богдан Кривицький, заступник гендиректора з інновацій компанії ІМК, розповідає, що компанія повністю перейшла на посів технічних культур сівалками Horsch Maestro SW, які обладнані системою секційного контролю. “Технологія давно не ноу-хау, але її використання дозволило нам економити в середньому 3,2% посівного матеріалу на поле (в залежності від його конфігурації) і нівелювати проблему недоотриманого врожаю на клинових ділянках поля, де відбувається пересів”, – розповідає він. За його словами, безпосередній сумарний економічний ефект від використання посекційно контролю – близько $ 5 з гектара.

Крім того, ІМК обладнає трактори, які виконують ґрунтообробні операції, системами автопілотування. Математика також досить проста. Кривицький наводить приклад з особистого досвіду роботи з 500-сильним трактором з глибокорозпушувачем. “При робочій ширині агрегату 5,93 м, за нашими спостереженнями, не менше 0,5 м перекривається механізатором щоб уникнути похибок – це 8,5% ширини. Таким чином, фактичний щорічний обсяг робіт – 2350 га – за рахунок більш раціонального використання робочої ширини можна довести до 2550 га, не віддаючи цей обсяг найманим агрегатам “, – говорить він. При ринковій ціні послуги на операцію в $ 25 економія складе $ 5000.

Також на аналогічний обсяг знизиться витрата палива на 1 га (близько 1,1 л/га), що за плановому виробітку 2350 га складе загальну економію $ 1930 (2350 га х 1,1 л / га = 2580 л х $ 0,75 / л) . Загальний економічний ефект тільки за рахунок підвищення добового вироблення і економії пального складе $ 6930. Система автопілотування на середньостатистичний гідравлічно підготовлений трактор коштує $ 7000. Це означає, що вона окупить себе фактично за один рік тільки на одній операції.

Планування техкарти кожного поля

Андрій Григоров, операційний директор агрохолдингу Мрія, наводить приклад того, як компанія отримує оптимальну врожайність при мінімальних витратах. За його словами, раніше агрохолдинг працював за єдиною технологією для культури в рамках всієї компанії, не враховуючи специфіку окремих регіонів. У минулому році Мрія перейшла до планування робіт на місцях відповідно до характеристиками та специфіки конкретного поля, паралельно децентралізуючи процеси і делегуючи повноваження і відповідальність в кластери. “Сьогодні у Мрії близько 3300 полів і, відповідно, 3300 техкарт, які розроблені не тільки для окремої культури, а й для окремої культури на конкретному полі. Це стало можливим завдяки власній розробці – інструменту з планування техкартою кожного поля. За якість і своєчасність оновлень даних відповідають агрономи, закріплені за конкретним набором полів”, – розповідає Григоров.

У холдингу також використовують калькулятор норм посіву культур. Він дозволяє визначити оптимальну норму посіву для кожного окремого поля і допомагає розкрити потенціал поля або, навпаки, врахувати його обмеження. “Калькулятор враховує основні параметри, такі як регіон, вологість грунту, попередник, історичні врожайності і тенденції, терміни посіву, і дозволяє агрономам оперативно приймати рішення про зміну норми висіву в залежності від актуальних характеристик поля”, – говорить Григоров. А диференційований підхід при обробці грунту і внесення добрив, з досвіду австрійських колег, дозволить розпланувати оптимальну глибину розпушування для окремих ділянок кожного поля відповідно до фактичної глибиною плужной підошви, щоб мінімізувати втрати палива.

Майбутнє – за розумним сільським господарством

За даними доповіді американських вчених Точне землеробство: глобальні тенденції і прогноз до 2020 року, загальний обсяг світового ринку точного землеробства буде збільшуватися в середньому на 12,2% і досягне $ 4,5 млрд до 2020 року. Основні драйвери ринку – зростаюча врожайність і рентабельність сільгоспкультур. Рекордні показники ефективності вирощування стимулюють аграріїв відмовлятися від інших способів ведення сільського господарства і вибирати точне землеробство.

Звичайно, українським аграріям не можна сліпо скопіювати елементи точного землеробства, які застосовують їх колеги в інших країнах. Як і будь-яка технологія, вона вимагає адаптації до наших реалій і до умов окремого поля. Але висновок все-таки напрошується один: точне землеробство дозволяє знизити ризики аграріїв і підвищити прибутковість бізнесу. Тому українські агрогіганти, а за ними і сучасні фермерські господарства, активно оновлюють парки техніки і впроваджують цифрові рішення обліку витрати ресурсів.

Марія Бровінська, biz.liga.net

Попередня новина Всі новини Наступна новина
Замовити дзвінок
Iм'я:
Телефон:
Додати коментар
Коментар:
Дякую за заявку. Наш менеджер зв'яжеться з Вами протягом дня.
Дякуємо! Тепер ви перші дізнаєтеся про інновації.