Стан ринку добрив: ціни, причини та перспективи | Agrilab
Стан ринку добрив: ціни, причини та перспективи

Днями в Agrilab пройшла конференція “Економіка удобрення -2022”. Першою темою став стан ринку добрив. Аналітику про ситуацію на ринку добрив, про ціни, попит, дефіцит і головне –  тенденції – розповів Дмитро Гордійчук, директор ТОВ “Інфоіндустрія”. Далі –  основні тези з його виступу.

Ціни на добрива: причини і перспективи

Якщо ви думаєте, що нітроамофоска так і буде залишатися в ціні 24-25 тис грн/т, – то ви помиляєтесь: її просто нема де взяти.

В оптових цінах на азотні добрива в Україні особливо дивує аміак. Якщо порівняти з минулими роками, то аміак подорожчав у рази: в 2020 році ціна  близько 20 тис, то в 2021- 44-45 тис.

В Україну зараз аміак постачається, здебільшого, як сировина для заводів. Через те, що він коштує 600-700 $/т, собівартість селітри складає близько 20 тис грн. Тому селітра буде коштувати близько 1000$.

“Для розуміння ситуації: для  виробництва селітри потрібен 1 місяць, щоб купити газ, поставити на заводи й виробити з нього продукцію, а потім відвантажити. Водночас за місяць ціни на газ встигали зрости на 10-15%. Після цього виробник добрив не був у змозі купити цей самий обсяг газу, тому що він же продав  свою продукцію по інших цінах. І це зростання цін було настільки потужним, що вони призупиняли або зменшували власне виробництво. І це не тільки в Україні, а в усій Європі була така ситуація. Вся Європа потрапила в дуже серйозний газовий капкан!”

Китай із другого півріччя 2021  припинив експорт усіх добрив. Усіх! І ось лише недавно пішла партія сульфату амонію з Китаю для України. Зрушення, але, тим не менш, це просто мізер.

Вітчизняне виробництво добрив

За останні 3 місяці виробництво майже згасло: Якщо раніше виготовляли близько 400 тис т на місяць усіх видів добрив, то зараз виготовляється тільки 150 тис т селітри.

Карбамід не виробляється: він тільки робиться під КАС у невеликих обсягах, КАСу виготовляється 40-50 тис т на місяць.

Виробництво скоротилося у 2- 2,5 рази і повернутися до попередніх обсягів буде складно.

Скільки коштує посівна?

За останній рік динаміка цін на ресурси посівної така:

 • Насіння: + 2 %
 • ЗЗР: +11%
 • Карбамід: + 56%
 • NPK (300 кг/га) : +18%
 • Оранка: +8%
 • Внесення добрив: +20%
 • Посів: +3%
 • Культивація: +4%
 • Оприскування: +14%
 • Збір врожаю: +7%

Цього року аграрії точно недовнесуть добрив. Тому що фізично їх обсягів – не вистачає.

Спеціальні добрива

На ринку спеціальних добрив є такі тенденції:

 • Зростання попиту на солі: нітрат кальцію, сульфат магнію, монокалійфосфат, сульфат калію
 • Зростання попиту на добрива, що містять цинк та бор
 • Значне подорожчання сировини як для виробництва РКД, так і виробництва органічний та інших спеціальних добрив

NPK подорожчають

Декілька днів тому найбільший світовий постачальник сировини вдвічі збільшив ціну на фосфорити до 260 дол. В Україну фосфорити ще в грудні завозились по ціні 122-125 $.за тонну, а зараз – двічі дорожче. Тож і ціна на NPK теж зросте.

Логістика

Володимир Сідляренко, комерційний директор ТОВ “Бінфілд”, звернув увагу ще на один аргумент здорожчання добрив – логістику.

“Щоб привезти добрива з тієї самої Литви, яка наче недалеко, ми або перетинаємо кордон Білорусії, або Польщі. Через Польщу неможливо завезти вагонами, тому що в них одна колія, в нас – інша. Це перевантаження, це додаткові гроші, ну й об’єми ти великі не завезеш. Через Білорусію на сьогодні, можливо, хтось не знає, автотранспорт взагалі не їздить, тому що білоруси повністю заблокували і видають ці дозволи дуже-дуже в малій кількості. Вагони на сьогодні поки що їздять, але скільки вони ще проїздять?  Це питання! Всі ви знаєте про ситуацію, яка сьогодні на кордоні…

Більшість імпортерів користуються зараз білоруськими вагонами.Після того, як зараз закінчиться цей контракт можливо буде взяти тільки приватний парк. Приватний парк – це автоматичне здорожчання на 1 т десь 25-30 євро – це 1000 грн на сьогодні. Більше того, приватний парк  – це нестабільні поставки, це невелика кількість об’ємів, ці вагони треба замовляти там за тиждень мінімум і не факт, що ви отримаєте їх в цьому обсязі. Тобто, ці проблеми вони автоматично накладають свою додаткову плату”.

Щодо того, наскільки можуть здорожчати добрива з Європи у разі поставки автомобільним транспортом, Володимир Сідляренко відповів так:

“Якщо ми говоримо конкретно за Литву, то різниця з залізницею – ну, 15 євро+.  Це, якщо напряму. Але проблема в тому, що ми не можемо поставляти: білоруський кордон заритий, а польська сторона видає дуже мало дозволів і викупають ці дозволи в основному  польські дистрибютори, а потім –  перепродають і на машині все це в середньому  +300 дол. І ключове те, що машинами неможливо привезти в Україну той об’єм, який ми поставляємо вагонами”. 

Втім, постачальники добрив активно шукають вихід із ситуації.  Зокрема, обговорюють створення логістичних хабів.

Щодо імпорту добрив через порт навалом Володимир Сідляренко зауважив, що така логістика може спричинити проблеми з якістю:

“Коли ти привозиш в порт навалом, то – корабель, ясна річ, він не наш: ми його фрахтуємо. І в нього є час, коли він має вивантажитись. Іде дощ , вони можуть почати відвантажувати прямо під дощем…  Що це начить для нас, як для продавців NPK-добрив?  Це проблема на проблемі! Ви розумієте: коли до вас приїде NPK-добриво, а всередині – великий камінець? …”

Щоб уникнути таких проблем,  ТОВ “Бінфілд” імпортує фасовані добрива, а навалом через порт лише там, де  може повністю контролювати процес зафасовки, вивантаження: щоб це було так, як воно має бути, додав Володимир Сідляренко.

Вцілому, обнадійливих аргументів щодо ціни на добрива поки нема. Ситуація складна. Тому особливо важливо анаізувати свій грунт, щоб не витрачати зайвих ресурсів. Детальніше про це – тут.

Окрім того, на конференції обговорили як правильно визначити потребу в добривах, особливості та економіку застосовування сухих та рідких добрив, управління азотним живленням на пісках та чорноземах, технології оптимізації використання добрив, а також – про надзвичайно актуальну тему – вуглецеве землеробство. Деталі – незабаром.

 

Попередня новина Всі новини Наступна новина
Замовити дзвінок
Iм'я:
Телефон:
Додати коментар
Коментар:
Дякую за заявку. Наш менеджер зв'яжеться з Вами протягом дня.
Дякуємо! Тепер ви перші дізнаєтеся про інновації.