Обираємо технологію обробітку ґрунту | Agrilab
Обираємо технологію обробітку ґрунту

Зміна клімату та світова економічна криза вимагають від аграріїв рішучих дій. От тільки – яких саме?

Цього року стартував перший в Україні полігон аграрних інновацій – Digital Field. Тут, за 12 кілометрів від столиці, на площі 10 гектарів досліджують і демонструють ефективність різних технологій  та підходів  для збільшення врожайності, зменшення витрат, оптимізації ресурсів. Як заощадити добрива? Як виграти «бій за врожай» з посухою? Що для цього роблять на полігоні аграрних інновацій?

Лайфхак 1: Обираємо технологію обробітку ґрунту

Оранка, рихлення чи no-till –  кожна система має свої переваги і недоліки. То ж яку технологію обрати? Марно радитись з сусідами, колегами чи продавцями техніки. Відповідь треба шукати у полі.

Поле Digital Field знаходиться у с.Велика Олександрівка, Бориспільського району, Київської області. Це достатньо зволожена грунтово-кліматична зона.  Можна було б сказати, що вологозабезпеченння тут не є критичним фактором. Але – не цього року, коли ні восени дощів, ні взимку снігів, ні ранньою весною ні краплі опадів не випало.

На Digital Field рішення про обробіток грунту приймалося з урахуванням даних вимірювання твердості ґрунту. Для проведення таких вимірювань застосували пенетрометр – сенсорний твердомір з GPS прив’язкою до точки виміру.  У результаті з’ясували, що поле має ущільнення, а його агрофізичний стан – далекий від оптимального.

Що таке ущільнення?

Що таке ущільнення та як воно виникає? Тут назва говорить сама за себе. Це порушення структури ґрунту, коли він стає надто щільний і твердий, і як наслідок – порушується циркуляція  води та повітря, коріння рослини деформується, йому не вистачає місця для нормального розвитку, а поживні речовини просто не можуть до нього потрапити.

До того ж, переущільнений ґрунт швидше перегрівається та переохолоджується, а отже спека чи, наприклад, раптові весняні заморозки можуть бути для рослини критичними.

Із накопиченням вологи – теж проблема. Через ущільнення на певній глибині волога не проникає у нижній шар ґрунту, а накопичується у верхньому. Як наслідок відбувається кисневе голодування коріння рослин, а на полях можуть утворитися надмірно зволожені зони – «блюдця».

Причини ущільнень

Чому виникають ущільнення?

Спровокувати виникнення плужної підошви може недотримання сівозміни, високе навантаження на ґрунт коліс техніки і неякісне або невчасне виконання агротехнічних операцій.

Тож, наприклад,  якщо ви поспішаєте з проведенням весняних польових робіт, проводите їх коли ґрунт не досяг оптимальної агрофізичної стиглості і ще надто мокрий – ви у зоні ризику. Не маєте у сівозміні культур зі стрижневим коренем (сидерати, ріпак, люцерна)? Дарма. Постійно проводите обробіток ґрунту із використанням плуга чи важких дискових агрегатів на однакову глибину. По полю рухається важка техніка, чи колісні трактори? Отримуєте всі шанси мати ущільнення ґрунту, або плужну підошву.

N!B! Наявність «блюдець» на полі, деформований корінь рослин, нерівномірні сходи можуть свідчити про наявність плужної підошви.

Перевірка твердості

 

 

Що зробили  на Digital Field?

Тут провели вимірювання твердості ґрунту за допомогою пенетрометра з GPS прив’язкою до точки координати. Цей інструмент дозволяє  вимірювати твердість ґрунту на глибині до 45 см. Крок вимірювання – 2,5 см. Тобто проводиться аналіз щільності кожного шару ґрунту на глибині до 45 см.

Завдяки GPS прив’язці до точки координат вимірювань створюється карта ущільнень поля. Вона показує де саме є плужна підошва і де треба провести відповідний обробіток ґрунту.

На полі Digital Field було виявлено ущільнення на глибині 18-20 см. Це могло би мати критичний вплив на рослини. Адже, наприклад, корінь соняшника вже на стадії 4-6 листочків може сягати 60-70 см глибини. Тому цю проблему треба було негайно вирішити.

Рішення

«Перехід на ту чи  іншу технологію грунтообробки має бути зважений і продуманий. Коли ми формували рекомендації по агротехнічним операціям на це поле, то розуміли що необхідно виконати всі необхідні грунтообробки для того, щоб забезпечити оптимальні агрофізичні умови грунту. От в конкретно у випадку цього поля є ущільнення на глибині 18-20 см, що унеможливлює подальше проникнення кореневої системи і вплине на урожайність. У зв’язку з цим ми рекомендували провести глибоке рихлення», – розповів Володимир Махота, керівник науково-технологічного департаменту AgriLab.

Отже, враховуючи дані твердості ґрунту було прийняте рішення про проведення глибокого рихлення.

 «Історія з проведенням глибокого рихлення могла би мати ще цікавіший поворот, – говорить Володимир Махота. Адже вимірювання щільності проводиться з GPS прив’язкою до точки координат. Ми маємо сформовані карти інтерполяції ущільнень на полі, що дає можливість заощадити ресурси та виконати рихлення лише на тих ділянках, де це необхідно. У нашому випадку – на полі 10 га – це виявилось недоцільним і ми провели обробку всього поля. Однак, якщо господарство обробляє великі площі, то диференційований підхід у застосуванні операції рихлення може мати сенс».

Результативність рішення про проведення глибокого рихлення помітна вже зараз. До проведення операції із глибокого рихлення на полі було ущільнення, що ускладнювало розвиток та проникнення кореневої системи рослин і накопичення вологи. Вирішивши проблему ущільнення, вдалося оптимізувати водно-фізичні властивості обробленого шару та підвищити ефективність накопичення вологи. Після інтенсивного дощу на полі немає калюж, а проникнення вологи відбувається рівномірно. Як веде себе коренева система рослин у цих умовах, побачимо згодом.

Поради

Звісно, завжди краще попередити проблему, аніж її вирішувати. Тому, поради від організаторів Digital Field: вимірюйте твердість ґрунту, щоб мати розуміння чи  є ущільнення.  А також організуйте свій виробничий процес так, щоб його не допустити.

  1. Враховуйте сівозміну
  2. Слідкуйте за логістикою. Використовуйте перевантажувачі зерна. Налаштуйте рух техніки визначеними маршрутами
  3. Слідкуйте за належним навантаженням на вісь техніки та відповідні шини
  4. Диференціюйте обробіток ґрунту

І головне: прислухайтесь до свого поля. Досліджуйте його характеристики, вимірюйте показники. Приймайте зважені рішення, опираючись на конкретні дані. І тоді ваше поле віддячить вам гарним врожаєм.

agroportal.ua

Попередня новина Всі новини Наступна новина
Замовити дзвінок
Iм'я:
Телефон:
Додати коментар
Коментар:
Дякую за заявку. Наш менеджер зв'яжеться з Вами протягом дня.
Дякуємо! Тепер ви перші дізнаєтеся про інновації.