Перший рік на пісках: досвід Agrilab Farming | Agrilab
Перший рік на пісках: досвід Agrilab Farming

У листопаді минув рік відтоді, як консалтингова компанія Agrilab започаткувала ще один бізнес-напрямок: власне агровиробниче господарство на Чернігівщині. Піщані ґрунти, відсутність власної техніки та можливості великих інвестицій – лише точний підхід і багаторічний досвід управління ґрунтами на загальній площі близько 2 млн га. Чи вистачило цього для успіху на пісках?

Щойно прибулий із Італії Fendt IDEAL 9 розсікає посів 2-метрової кукурудзи.

За поточною врожайністю, що через ClimateFieldView™ транслюється з бортового комп’ютера на телевізори, слідкує більше сотні пар очей – місцеві фермери, які (ясна річ із дотриманням протиковідних вимог) завітали на День поля Agrilab Farming.

«Компанія Agrilab вже 8 років працює по всій Україні, більше 1000 аграріїв є нашими клієнтами-партнерами й у цьому році, я думаю, загальна площа полів, що ми відкартографували та відцифрували,  досягне 2 млн га, – наголошує  Ярослав Бойко, СЕО Agrilab. – Торік ми придбали невелике господарство: землю та базу, без техніки. Головна мета, як і у всіх – заробляти гроші. Та, разом із тим, ми зробили наш агробізнес відкритим: ділимось своїм досвідом і рішеннями, що тут випробовуємо».

Управляти або чекати?

Першим кроком стала комплексна агродіагностика ґрунту, що виконали спеціалісти Agrilab. Це складна аналітика кількох шарів даних: результатів агрохімічного та агрофізичного аналізів ґрунту, погодних умов, історії полів і технічних можливостей господарства. На основі цього агрохіміки формують рекомендації, що направлені на отримання максимально можливої й, що вкрай важливо, вигідної врожайності конкретної культури в умовах конкретного поля.

«Діагностика дає розуміння того, з чим ти працюєш. Тільки так ти можеш цим управляти», – наголошує Ярослав Бойко.

Для молодого господарства кукурудза стала основною культурою. Результати комплексної агродіагностики показали: її ефективна врожайність (найбільш імовірна в ґрунтово-кліматичних умовах конкретної площі) становить 5-7 т/га в сухому зерні в залежності від потенціалу окремого поля. Добра новина, оскільки в минулі роки більше 5 т/га зернової на цих площах не збирали. Втім, аби ці врожайності були ще й економічно доцільними потрібен ще один фактор – диференційований підхід.

У перший рік роботи своєї техніки господарство ще не надбало, все необхідне орендує. Адже техніка потрібна не абияка, а «з мізками», що здатна працювати на основі карт-завдань. Переплачувати є за що, адже без сучасних технологій рослинництво на цих землях ніколи не буде прибутковим. Головна біда – строкатість: в межах одного поля може бути 5 зон продуктивності.

«Є ділянки, що дають 7-8 т/га: тут ми корегуємо тільки елементи, яких бракує, – розповідає Ярослав Бойко. – Є середньопродуктивні – 4-5 т/га: тут менший вміст органічної речовини та підвищена кислотність. А є низько- і взагалі непродуктивні ділянки – «пляжний» пісок: вміст глини 8-10%. В ньому мало рухомих форм елементів живлення, він кислий, взагалі не тримає вологу, тому на таких ділянках (30% від усіх площ) ми обмежили використання ресурсів».

Удобрення, висів, захист – концепція 4П

Правильний продукт – у правильному обсязі – в правильний спосіб – у правильне місце – з таким алгоритмом в Agrilab Farming підійшли до удобрення площ, висіву й, частково, захисту посівів.

Для удобрення вибрали продукти Binfield. Їх особливість у гнучкій формуляції, тобто для кожного поля можна підібрати індивідуальну рецептуру: як у співвідношенні NPK, так і в наявності та обсягу: S, Mg, B, Zn та інших елементів. Тож для Agrilab Farming підбирали добрива згідно з технічним завданням для кожного окремого поля.

Такий самий підхід був і для насіння: ґрунти, динаміка опадів, очікувана врожайність – ті фактори, на основі яких компанії-постачальники підбирали гібриди для господарства. До того ж був ще один важливий критерій – ціна. Виходячи з даних про потенціал полів та рівень ефективної врожайності, у господарстві від початку розрахували цінову планку для різних ресурсів. Щоб за будь-яких умов бути з прибутком, за цінову межу не варто переходити. Оптимальним стали гібриди Universeed™ від LNZ.

Розподіл рухомих форм елементів живлення на полях господарства не назвеш рівномірним. Особливо це стосується калію: на окремих площах вилка норми сягала – 30-120 кг/га. Карти-завдання реалізовував ZА-TS від Amazone. Плавний розгін гранул, функція межового розподілення, диференційоване внесення в межах 128 віртуальних секцій, а також захват до 54 м і можливість вносити 650 кг/хв на швидкості 30 км/год. – ось кілька причин чому орендували саме його.

Кукурудзу також сіяли зі змінними нормами: 50-74 тис. шт./га – при вартості посівної одиниці $116, рекомендованою нормою 76 тис. шт./га та разом із ефектом від відключення секцій зберегло $9,3/га на всьому масиві. Наступного сезону планується зменшити нижній поріг норми: стало зрозумілим, що для 2-4т/га на низькопродуктивних ділянках 40 тис. шт./га вистачить цілком.

Одночасно з висівом сівалка Kverneland Optima TFmaxi диференційовано заклала гранульоване добриво, а за допомогою 360 BANDIT™ ще й зробила основне внесення азотного живлення. В залежності від зон продуктивності норма азоту. становила 50-90 кг/га в д.р. Якби добрива вносились розкиданням – в умовах Agrilab Farming для цієї ж врожайності потрібно було б внести 90-110 кг/га в д.р..

«І на легких ґрунтах, і на чорноземах, ми рекомендуємо 60-70% норми азоту закладати під час основного внесення, а рештою – управляти через підживлення», – відзначає Ярослав Бойко.

Підживлювали диференційовано через 360 Y-Drop®, що доставляє добриво в прикореневу зону. На основі стану рослини, результатів діагностики ґрунту та свіжого моніторингу вмісту азоту визначили норми: продуктивні ділянки 30 кг/га в д.р., середньопродуктивні – 20 кг/га, а малопродуктивні не підживлювали взагалі.

Загалом на всьому масиві та за всіма типами добрив диференційоване внесення зберегло $8/га.

Захист

Гербіцидний захист посівів забезпечила ґрунтово-страхова технологія від Defenda™. На більшості полів її реалізовував Amazone UX 6201 від комплектації з AmaSelect, що регулює фактичний вилив відповідно швидкості руху машини, ContourControl – активна стабілізація штанги, а також керованою віссю AutoTrail.

На 82 га, які надлишкова вологість зробила непрохідними для звичайного обприскувача, працював дрон XAG XP2020, продуктивність якого сягає 16 га/год. На окремих площах із острівною забур’яненістю він знищував бур’яни точково, що зберегло $8/га в порівнянні з роботою простого обприскувача суцільним виливом.

Результат – фактична врожайність кукурудзи майже дорівнює запланованій: продуктивні ділянки: 6-8 т/га до 6,3-7,5 т/га, середньопродуктивні – 5-6 т/га до 5,2-6 т/га, малопродуктивні – 2-4 т/га до менше 5 т/га відповідно.

Операція «розкислення»

85% площ Agrilab Farming мають більш чи менш виражені проблеми з кислотністю. Хімічна меліорація – одна з пріоритетних операцій у наступні сезони. Так, вона потребує певних інвестицій, але без неї тут – ніяк. У цьому на власному досвіді переконалися у СТОВ «Інтер» та компанії Agro Region, які теж працюють у цьому регіоні.

Владислав Тютюнник, заступник директора СТОВ «Інтер» (Чернігівська обл.) пригадує:

«Травень. Кукурудза 3 листочки – стоїть синя. Подумали б на фосфор, але ми вносили тут, мабуть, найдорожчі фосфорні добрива в Україні ($1,5/кг) РКД 8-24-0. Проблема – в кислотності. Фосфор засвоюється від рН6, а на цьому полі – ділянками: там –  рН5, тут – рН4, далі – рН6. Відповідно, й розвиток рослин кострубатий: одні мають 4 листки, інші – 3, а коли в цих буде 5, перші матимуть 7-8».

Тож за результатами аналізу грунта та картами-завданнями Агрілаб у господарстві провели розкислення: «Торік ми зробили підтримуюче вапнування (ефект на 2 роки) – ясна річ, що станом на весну воно ще не подіяло. Працювали диференційовано. Коли б вносили суцільною нормою 3т/га – витратили б 500 т вапна, а, працюючи змінною, – 339 т, економія – близько $3000», – розповідає Владислав Тютюнник.

Юрій Лисак, головний агроном Agro Region, також вважає кислотність надто вагомим фактором, щоб його ігнорувати:

«На цих полях був рН4,5 – 5,2 – тут навіть жито не росло. За 4 роки ми зробили тут вапнування, впровадили диф. внесення добрив… Не до кінця підправили, але на одиничку кислотність зменшили – жито тут уже росте й ми його молотимо. Тут ми майже не вносили фосфорних добрив (хіба що стартові), але по факту – за 4 роки кількість доступного фосфору зросла. Та сама історія – з калієм. І це тільки за рахунок розкислення. Цьогоріч на 4-ох полях соняшнику побачили смуги: в одних він стоїть на 2,5 т/га, в інших – врожаю не дасть. Відібрали по 3 зразки ґрунту в кожній – на добрих ділянках кальцію та кальцію в основах було більше. З’ясувалось: дефекат (4т/га), який ми 2 роки тому вносили на 12 м, по факту летів на 8 м. На 4т/га вапна ми тоді витратили, може,1500 грн/га, але зараз тут різниця 2 т/га соняшнику».

6 обробітків

Супіски та суглинки, ущільнення на 70% площ, «органіка» 0,6 – 2,5% – реалії виробничих площ молодого господарства. Який обробіток тут буде найкращим?

Цьогоріч в Agrilab Farming на продуктивній ділянці поля під кукурудзу випробували 5 обробітків: strip-till (з осіннім нарізанням смуг), strip-till (з весняним нарізанням смуг), глибокі рихлення та дискування, весняну оранку, а один дослід лишили під прямий посів. Головні критерії – накопичення вологи та врожайність культури.

За накопиченням вологи у звітні періоди найкращим був весняний strip-till та ділянка без обробітку, а найгірші результати – у глибокого дискування та strip-till із осіннім нарізанням смуг.

На контрольних смугах дослідів кукурудзу збирав старенький господарський комбайн, який Trimble обладнала системою картографування врожайності. Найбільший вихід зерна забезпечили: зона без обробітку – 11,5 т/га, домінуюче на площах господарства глибоке рихлення, – 11 т/га, й весняний strip-till – 10,8 т/га. Найгіршою стала весняна оранка – 9,2 т/га.

«На наступний сезон ми переглянули підхід до полів, – звертає увагу Ярослав Бойко. – Тепер підбираємо поля для strip-till з ґрунтами, що не схильні до запливання відповідно до даних гранулометричного аналізу. Плануємо 200 га виділити під прямий посів: непогані результати ми отримали цьогоріч. Також починаємо впроваджувати диференційоване вапнування, а заразом випробовувати різні компости для поліпшення характеристик мало- і непродуктивних ділянок».

Щойно з верстатів: техніка завтрашнього дня

На Дні поля AgriLab Farming не лише розповідали про результати, але й демонстрували надсучасні технічні рішення.

Так, компанія Drone UA подемонструвала останнє «ноу-хау» з ринку дронів: XAG — V40 та P40. Двохроторна конфігурація дрона забезпечує широку смугу внесення ЗЗР (до 10 м) та має більший запас міцності у порівнянні з «колегами» іншої  конфігурації.

На полі працював новенький, щойно з верстатів Fendt IDEAL 9Т.

«Йде так швидко і впевнено, наче пшеницю, а не кукурудзу збирає», – зауважують аграрії. І справді, техніка потужна. На Дні поля отримали такі дані: мінімальна врожайність — 6 т, максимальна — 8,5 т; швидкість збирання: мінімальна — 8 км/год, максимальна — 10,5 км/год; витрата пального — 13 л/га; потенціал машини — 100 т/год! Агрономи ж господарства особливо прискіпливо оцінювали якість подрібнення стерні адже на цих полях планують впроваджувати strip-till. «IDEAL свою назву виправдав», – резюмував Ярослав Бойко.

У слід за комбайном у злегка промерзлий ґрунт вгризалися диски Lemken Rubin 10. На 30% більший ресурс робочих органів (Ø645), міцніші стійки, ефективніша робота захисту дисків – його ключові відмінності від покоління 9. З бороною працював Claas Xerion – 400-сильний (295/401 кВт/к.с.) трактор із безступеневою трансмісією, що напряму передає потужність із двигуна на рушії та ВВП, двома керованими осями й можливостю розвертати кабіну на 180°. По завершенню заходу кожен охочий мав змогу протестувати його разом із інженерами «Агротехсоюз». На сусідній ділянці свої можливості показував 8-рядний Dawn Pluribus V – дисковий, високошвидкісний агрегат для strip-till із захватом секції до 32 см і глибинним діапазоном до 16 см. До речі, «Агротерра» випробовувала 16-рядну версію.

Економна сушка зерна

Та ось збирання завершено – бункер-накопичувач спорожнів й вантажівка завезла зерно до новенького сушильного комплексу Agrilab Farming.

Його встановила компанія «Новий Елеватор». В епіцентрі комплексу – зерносушарка NEZ об’ємом 56 м³ та теплогенератор NET 2000 продуктивністю 2 МВт, що разом видають 3000 тонно-відсотків на кукурудзі (з 24 до 14% вологості) за добу.

«Це обладнання працює на щепі, – каже Олексій Голуб, власник «Новий Елеватор». – На сьогодні це ідеальне паливо за ціною, якістю та отримуваною енергією. Витрата щепи на 1 тонно-відсоток становить 0,025 м³. Загалом при ціні на щепу 600-650 грн/м³, з врахуванням витрат на електрику та зарплати, вартість роботи сушарки становить 20-25 грн/тонно-відсоток. Зараз ціни на сушку – 85-130 грн/тонно-відсоток. За безперервної роботи на повну потужність інвестиція в комплекс повернеться за 45 діб».

На Agrilab Farming стоїть найпростіша комплектація сушарного комплексу: зерносушарка, теплогенератор, дві норії, завальна яма та лійка. Потужності можна збільшити, а за потреби й об’єднати дві сушарки в одну систему технологією 1+1. Це дозволить ефективніше сушити зерно з вологістю до 40%.

Перший рік на пісках

Сушарка позитивно вплинула на рентабельність господарства, але загалом чи був цей перший, найтяжчий, рік успішним для Agrilab Farming?

«Для прикладу ми взяли два поля з різною продуктивністю та системами обробітку ґрунту, – підбиває підсумки Ярослав Бойко. – На першому планова залікова врожайність 7 т/га та глибоке розпушення, на другому – 6,3 т/га та strip-till із осіннім поновленням смуг. В результаті на першому полі ми в заліку отримали 7,7 т/га та витратили $757/га, на другому, відповідно, – 5,7 т/га та $719/га. Це прямі виробничі витрати, до них додається ще близько $600/га інших затрат. Тому, при загальній вартості врожаю $1925/га на першому полі та $1425/га на другому, загалом ми заробили $568/га та $106/га відповідно».

Так завершився перший рік для Agrilab Farming. Попереду – багато дослідів із обробітками ґрунту, диференційованим внесенням матеріалів та цікавих рішень щодо збільшення прибутковості агробізнесу на пісках.

Попередня новина Всі новини Наступна новина
Замовити дзвінок
Iм'я:
Телефон:
Додати коментар
Коментар:
Дякую за заявку. Наш менеджер зв'яжеться з Вами протягом дня.
Дякуємо! Тепер ви перші дізнаєтеся про інновації.