Прибутковість VS врожайність | Agrilab
Прибутковість VS врожайність

Більше врожаю = більше прибутку? Не завжди. Про це – у блозі Ханни Гейбіл, агроконсультанта нашої партнерської лабораторії WARD Lab inc з США. 

Співвідношення продуктивності до прибутковості – ключове питання для кожного, хто вирощує сільськогосподарську продукцію та прагне виробляти більше. Всі ми хочемо бути більш «продуктивними», вирощувати культури з високою врожайністю – не лише досягати, а й перевищувати поставлену планку. Та чи задумувались ви за рахунок чого продуктивність культури зростає?

Спочатку трохи повернемось в минуле…

Свій науковий ступінь в агрономії я здобула в Університеті Небраска-Лінкольн (червоний диплом!) Під час перебування там мені пощастило відвідати майже всі курси доктора Рона Хенсона з аграрної економіки. В кожному своєму курсі він знову і знову повторював про принцип зменшення віддачі. Відверто зізнаюся, що я згадую про те, як 19-річна «я» дивувалася і не розуміла для чого мені може знадобитися ця інформація. А тим не менш, роки потому ми все ще говоримо про цей принцип.

Що є основою принципу «вклад-віддача» ?

Згідно підручників Рона Хенсона (так, вони все ще в мене є) принцип зменшення віддачі пов’язаний зі зміною обсягів вкладання ресурсу по відношенню до одного з показників, в той час як вклад у всі інші показники в процесі виробництва залишається незмінним.

Стоп, що…?

Це означає, що у разі якщо ми підвищуємо кількість матеріалу при внесенні добрив (скажімо, фосфорних), а витрати всіх інших статтей (насіння, добрива, хімікати) залишаються без змін, то спочатку віддача буде помітною у вигляді додаткового врожаю. Проте, якщо зберігати цю тенденцію протягом тривалого часу (постійне внесення додаткового фосфору) той самий додатковий урожай піде на спад і врешті урожайність вирівняється.

Чому так відбувається ?

Доктор Нік Вард веде дискусію на тему продуктивність vs удобрення в цьому відео #TuesdayThoughts video. Висновок полягає в тому, що можна змінити родючість ґрунту, підвищуючи або знижуючи кількість внесених поживних речовин. Але цілком ймовірно, що ви не зможете змінити продуктивність культури, на яку також впливають умови навколишнього середовища, зокрема клімат.

Повертаючись до нашого курсу економіки, ми можемо продовжити додавати фосфорні добрива за власною забаганкою (хоча я НЕ схвалюю подібний підхід з ряду причин – це окрема тема для обговорення). У якийсь момент культура, що вирощується на цьому ґрунті, перестане реагувати на додатковий фосфор. Крім того, навколишнє середовище також буде мати негативну реакцію на надлишок цього елементу. Виходить, що ми вносимо добрива, від яких не маємо зиску у вигляді додаткового врожаю, а витрати ростуть, вже не говорячи про створення різноманітних екологічних проблем.

Рекомендації на основі аналізу ґрунту та рівнів забезпеченості елементами рослинних матеріалів це підтверджують. Якщо ви бачите в рекомендаціях нульову потребу у внесенні елементу  –  будьте певні, що додаткова кількість добрив аж ніяк не сприятиме підвищенню продуктивності і, тим паче, прибутку.

То як визначитись – продуктивність чи прибутковість ?

Зараз, коли підходить час приймати рішення, я не пропоную вам «зубрити» старий підручник з університету. Я пропоную «заточити олівець» і підкреслити декілька цифр. Думайте реалістично про ґрунти, які обробляєте, про урожай, який виробляєте та про ціни на нього. Чи дійсно необхідні додаткові витрати для отримання вищого врожаю та чи зроблять вони ваше господарство більш прибутковим ?  Або ж станеться так, що врожайність дещо зросте, при цьому витратна частина суттєво збільшиться ? Чи компенсує додатковий врожай ці витрати ? Відповідь може бути як позитивна, так і негативна.

Перш ніж оплатити рахунок на ресурси – особливо ті, що обґрунтовані здебільшого фантастичними обіцянками на додатковий врожай – краще витратити трохи часу, щоб проаналізувати результати діагностики ґрунту та рослин. Сприйміть це як «домашнє завдання» та перевірте витрати на ресурси, а також переваги та імовірність отримання «фідбеку» від цих витрат. Якщо ви шукаєте когось, хто допоможе розібратися в цих питаннях – до ваших послуг професійний персонал Ward Labs – з вашого боку потрібен лише один телефонний дзвінок!

Ханна Гейбіл, WARD Labs 

P.S. З питань аналізу грунту в лабораторії WARD телефонуйте  0674654909!

Попередня новина Всі новини Наступна новина
Замовити дзвінок
Iм'я:
Телефон:
Додати коментар
Коментар:
Дякую за заявку. Наш менеджер зв'яжеться з Вами протягом дня.
Дякуємо! Тепер ви перші дізнаєтеся про інновації.