No-till і точне землеробство: завжди врожайний рік! – Agrilab
No-till і точне землеробство: завжди врожайний рік!
ФГ "Світанок"

ФГ “Світанок”

Регіон: Сумська область

Площа: 3500 га

Технології: агродіагностика усіх площ, no-till, точне землеробство

Культури: кукурудза, соняшник, соя, пивоварний ячмінь, ріпак і пшениця

Співпраця з AgriLab з 2014 року

Відео про сівпрацю – тут

 

Замовити послугу

Микола Надточій розкопує міжряддя кукурудзи: 2-метрова та, в цілому, добре розвинута, вона виглядає особливо принадно, як на цей непростий 2020 рік. Ґрунт розсипчастий, структурований, – хоч опадів давненько не було, лопатка агронома легко заглиблюється на 7 см і майже одразу викопує дощового хробака… другого… третього… – на полях ФГ «Світанок» (Великописарівський район, Сумська обл.) за останні кілька років їх розвелося безліч.

ХРОБАКИ В МІЖРЯДДІ

На перший погляд здається, що ФГ «Світанок» пощастило: знайти СВОЮ технологію, вчасно помітити та вдало запровадити сучасні рішення, налагодити стабільно рентабельний агробізнес. І все це з низького старту.

«Господарство ми створили в березні 1991 року, – розповідає засновник і керівник ФГ «Світанок» Микола Надточій. – Починали з 5 га, а сьогодні обробляємо понад 3500 га. Вирощуємо: кукурудзу, соняшник, сою, пивоварний ячмінь, а також ріпак і пшеницю, маємо власний елеватор, млин: виробляємо борошно з частини нашої продукції, та хлібопекарню. Всі бізнеси – прибуткові, але пекарня є більше соціальним проєктом. Вона дала роботу для понад 20 людей, а загалом у нас працює більше 100 осіб».

Утім, як писав Джон Мільтон: «Везіння – залишок задуму». В основі успіху господарства – дві складові. Перше – розуміння важливості підтримки здоров’я ґрунту.

«Коли я тільки починав господарювати, купляв каліфорнійського хробака, вирощував, розселяв полем, а він не ріс, бо не мав поживи: ми ж орали, – згадує Микола Надточій. – Ну й так поступово дійшли: спершу – міні-тілл, а потім – перехідний період до «нуля», коли ми зривали підошви чизелями та накопичували мікроелементи в ґрунті: розкидували й задисковували. При плануванні врожайності я не враховував залишкову кількість добрив по всіх культурах – і так за кілька років ми побачили, що в ґрунті назбиралась певна кількість елементів живлення».

Це засвідчили результати аналізу ґрунту. В «Світанку» їх роблять давно: колись у лабораторіях у Сумах, а 2014-го – замовили комплексну агродіганостику в тоді ще новоствореній компанії Agrilab.

Послуга «комплексна агродіагностика ґрунту» має низку складових. Це передусім, обміри полів, автоматизований відбір проб ґрунту з прив’язкою до GPS-координат (використовується або стандартна сітка, або адаптивна: в ній поєднуються переваги стандартного та зонального підходів) та агрохімічний аналіз зразків на широкий спектр агротехнічних параметрів.

Далі проводиться комплексний аналіз, в якому, крім вмісту та розподілення активних форм елементів живлення, враховуються агрофізичні особливості полів та їхня історія.

Результат цієї роботи – система живлення, що дозволяє раціонально використовувати добрива, а також технологічні карти, які в умовах певного поля забезпечують найбільш ефективну врожайність певної культури.

«Переломний момент співпраці настав, як ми зібрали соняшник, – зазначає Микола Олександрович. – Під планові 35 ц/га частину поля ми удобрили за нашою технологією: внесли 40 кг азоту, а на решті, згідно з рекомендацією Agrilab, не вносили нічого. В результаті отримали: 35 ц/га що на одній, що на іншій ділянці. Тож уже тоді, після того, як їхні рекомендації спрацьовували не один раз, Agrilab отримав беззаперечну довіру».

Сьогодні господарство працює за технологією прямого висіву: до повноцінного «нуля» ще кілька років без обробітку. Втім, особливої потреби в ньому вже немає.

«Тут у нас кукурудза по кукурудзі вже 3-ій рік, – заходячи в посів, розповідає Микола Надточій. – В нас органічної речовини замало й ми хочемо таким чином її накопичити. Дивіться: я лопаткою вільно міжряддя розкопую. Он – хробак пішов! Оце навесні ґрунт прогрівається, вони вилазять – і під рештками наче сітка утворюється. Бачите який ґрунт розсипчастий? Він роками не оброблявся, оранки так взагалі 15 років не було. Минулого року на цьому полі було до 100 ц/га кукурудзи в заліку. І уявіть: яка маса після неї лишалась, а зараз – її майже немає. Настільки біота розвинулась, що не встигаємо їй їсти давати».
Цьому, в тому числі, посприяла низка суворих правил щодо запобігання ущільненню ґрунту. Вся самохідна техніка чи бігає на спарках, чи обута в широку резину, як от два Т-150, що виручають господарство при підкормці озимих по мерзлоталому ґрунту. Й, звісно, під час жнив жодна вантажівка на поле не заїжджає: комбайни обслуговує бункер-перевантажувач.

СТРІЧКОВИЙ НОУ-ТІЛ

Кукурудза, як і всі технічні культури, тут вирощують за власною технологією, яка поєднала переваги ноу-тілл і локально-стрічкового внесення добрив.

«Цей Horsch TD ми самі переробили: замінили заводські сошники на вузькі долота, що закріплені з проміжком 70 см, – пояснює пан Микола. – Під час роботи вони роблять вузьку щілину й на глибину 12-15 см, в різні горизонти, закладають макроелементи. Для добрив ми самі зробили додатковий бункер і ще один навішуємо на трактор. Таким чином, ми вносимо фосфор, калій, сірку та сульфат цинку – всі одночасно та зі змінними нормами: за картами-завдання Agrilab. Навесні в ці зони відсіваються 24-рядні Horsch Maestro, що працюють за RTK-сигналом. При цьому вони, наприклад на кукурудзі, одночасно вносять азотні добрива та мікрогранули фосфору в рядок. Наступного року зміщуємось: сіємо в поточне міжряддя».

Висів у такий спосіб господарство практикує другий рік.
«Цьогоріч ми запланували зробити аналіз ґрунту на всіх площах – побачимо, можливо, на окремих полях цей спосіб уже буде недоцільним, то можна буде одночасно з посівом давати азот чи фосфор чи калій, – додає очільник ФГ «Світанок». – Річ у тім, що за результатами агрохімічного аналізу, вміст рухомих елементів живлення постійно зростає – кількість добрив, які ми повинні вносити, зменшується. Тож подивимось».

ТОЧНЕ ЗЕМЛЕРОБСТВО З 2006 РОКУ

Ясна річ: ефективне внесення змінних норм добрив залежить від інформації, на основі якої вони розраховуються. Карти-завдання для ФГ «Світанок» фахівці Agrilab створювали на основі результатів комплексної агродіагностики, тому є результат. Утім, 2014 року, коли господарство тільки починало впроваджувати диференційований підхід, а співпраця з Agrilab ще не почалась, у «Світанку» розрахунки відбулись на іншій основі.

«Перший етап був коли в нас з’явилась карта врожайності – ми тоді планували так: в нас тут врожайність маленька – сюди більше добрива дамо, а воно ж так не виходить, там зовсім інше», – каже пан Микола.
Та помилок тут не бояться, адже ФГ «Світанок» було одним із перших господарств в Україні, що почало впроваджувати елементи точного землеробства. Так, наприклад, автопілоти (підрулювачі) тут почали використовувати ще 2006 року.

«В 2006 році ми купили систему навігації, – згадує Микола Надточій. – Тоді придбали трактор JD7820, сівалку Optima, ґрунтообробне знаряддя Farmet. У нас був дуже толковий головний інженер Микола Олексійович, то зчепили ми знаряддя, зачепили їх за трактор, поставили на нього навігацію – і взялись засівати 500 га буряками по міні-тілл. Сіяли з продуктивністю 80/га – за 7 днів відсіялись. Все це зробили 4 механізатори й 3 одиниці техніки, а раніше для такого ж результату треба було 3-4 од. Т-70 / Т-150, стільки ж сівалок, культиваторів, а людей!..».
Сьогодні в господарстві використовують високоточні платні сигнали, а цьогоріч поставили «шайби» на сівалку.

«В цьому році ми, крім платних сигналів, спробували інший шлях, – відзначає голова підприємства. – В нас на тракторі стоїть антена, і на сівалку ми поставили антену, – виходить, що сигнал із сівалки веде трактор. Виходить чіткіше, коли трактор веде сівалку на схилі, вона зсувається вбік, а коли навпаки – траєкторія чітко витримується. І за надійністю виходить краще».

Сьогодні ФГ «Світанок» активно використовують цифрові інструменти для моніторингу, аналітики, ведення історії, управління операційними процесами, планування тощо.

Результати

«Рішень точного землеробства впровадили багато – перераховувати складно: це і автопілоти, і посекційне відключення, і диференційоване внесення, – резюмує Микола Надточій. – Закладання добрив у потрібній кількості в потрібне місце, наприклад на кукурудзі, не збільшило врожайність – в середньому за 5 років 92 ц/га в заліку, але ми оптимізували витрати. З кожним роком скорочується кількість опадів – це головний лімітуючий фактор у рекомендаціях Agrilab – і ми скільки б добрив не давали врожайність не збільшимо. Ми можемо тільки оптимізувати свої затрати. Загалом приблизно на 30% ми зменшили кількість макродобрив: калію, фосфору, сірки. Чого треба було переходити на ноутіл? Щоб продукція була конкурентна, щоб платити зарплату, щоб розвиватись. Цей крок відсотків на 20% підвищив рентабельність виробництва та й на полях вміст органічної речовини збільшився на 0,3-0,6%. Загалом я думаю: щось змінювати треба покроково: взяти одне поле й пробувати: піде – піде, ні, то ні. Кожен має до прийти до чогось свого».

Коментар від клієнта
Микола Надточій
Засновник ФГ "Світанок"

«Переломний момент співпраці настав, як ми зібрали соняшник, – зазначає Микола Олександрович. – Під планові 35 ц/га частину поля ми удобрили за нашою технологією: внесли 40 кг азоту, а на решті, згідно з рекомендацією Agrilab, не вносили нічого. В результаті отримали: 35 ц/га що на одній, що на іншій ділянці. Тож уже тоді, після того, як їхні рекомендації спрацьовували не один раз, Agrilab отримав беззаперечну довіру».

Замовити послугу
Iм'я:
Телефон:
Email:
Назва компанії:
Замовити дзвінок
Iм'я:
Телефон:
Додати коментар
Коментар:
Дякую за заявку. Наш менеджер зв'яжеться з Вами протягом дня.
Дякуємо! Тепер ви перші дізнаєтеся про інновації.