За яких умов відбудеться нова світова економічна криза? Яким буде агробізнес завтра? Найбільш актуальні питання та глобальні виклики провідні експерти галузі та топ-менеджери агрокомпаній обговорили на щорічній конференції Large Farm Management (LFM). Коротко про основні тези – далі.
Якщо довбане, то не так сильно
Сергій Фурса, інвестиційний банкір, заступник директора Dragon Capital, назвав умови, за яких розпочнеться наступна світова економічна криза.
«До короновірусу всі чекали системної кризи, тому що економіка США до коронакризи зростала 11 років поспіль. Пандемія спричинила кризу, але не системно-економічно, тому її завалили грошима. Власне, як завалюють економіку грошима ще з 2008 року. В світі грошей дуже багато, але проблеми не вирішені», – звернув увагу він.
Що може запустити кризу? На думку, експерта, в першу чергу, – інфляція.
«Коли гроші дешеві – всі беруть у банків у борг. Зараз у країн Південної Європи борг набагато вищий, ніж 2009 року. А тепер уявіть: ви голова центрального банку Єврокомісії і розумієте, що через інфляцію треба піднімати ставку. А що буде з Італію в разі піднятті ставки? Не буде Італії. Ви заручник того, що ви зробили. Якщо вони почнуть боротись із інфляцією – спровокують кризу. І потім у ній звинуватять їх, тому центральні банки будуть затягувати», – прогнозує Сергій Фурса.
Але якщо світова економіка все ж не встоїть, то…
«Якщо довбане, то нас не так сильно, як 2008 року. Добра новина в тому, що ми суттєво змінилися. Ми стійкі: завдяки реформам, тому, що в нас очищена банківська система, прорегульований державний борг. Але це не означає, що ми, як Польща, яка пройшла 2008 рік без спадної економіки. Ні, ми впадемо – в нас буде девальвація, і так далі, але це не буде так стрімко, як 2008 року», – прогнозує експерт.
Карбонове землеробство
Сільське господарство займає близько 20% викидів парникових газів в Європі. Зміни клімату змушують світову спільноту замилитись над вирішенням цього питання. Один із шляхів – «карбонові кредити».
Компанія Bayer представила свою Вуглецеву ініціативу. Ця програма водночас є площадкою для комунікації й віртуальною лабораторією, де учасники ланцюга продовольчої системи разом із спеціалістами Bayer отримуватимуть нові знання з вуглецевого землеробства. На сьогодні – це пілотний проєкт, у якому беруть участь 27 господарств із 7 країн Європи, в тому числі 3 сільгосппідприємства з України. Серед них ТОВ «Сервісагротех».
У чому зацікавленість аграріїв?
«Головна причина чому ми приєднались до цієї програми – бажання виграти час. Дуже добре, що наша держава йде до зменшення парникових газів, але, скоріше за все, ми підемо шляхом законодавчих регулювань. Ми хочемо виграти час, щоб до того моменту, коли це буде на законодавчому рівні, ми могли переобладнати парк техніки й були цілком готові до нових умов», – зазначив Вольдемар Мостовенко, начальник відділу досліджень і розвитку ТОВ «Сервісагротех
Як можна зменшити шкідливі викиди в господарстві?
За словами Юрія Романько, керівника департаменту агрономічних рішень Bayer, дуже просто:
«Кліматичні майбутні практики – це елементарні технології, спрямовані на збереження ґрунту:
- перехід на мінімальні технології обробітку,
- управління сівозміною (правильно організована сівозміна – теж спосіб зв’язування вуглецю)
- управління системою живлення (зосередитись на добривах, що не утворюють нітрат азоту: продукт денітрифікації, що потрапляє в повітря є в 10 разів шкідливішим за вуглекислий газ),
- використання покривних культур (впродовж року поверхня поля має бути максимально закрита рослинами, які втримують та використовують вуглекислий газ)».
Агроінновації
На цю тему говорили Богдан Кривіцький, ІМК, Євгеній Сапіженко, Kernel; Дмитро Зайцев, Continental Farmers Group; Віталій Шуберанський, ФРЕНДТ та Всеволод Генін, One Soil.
Ключові меседжі дискусії:
Справжні безпілотні платформи у найближчому майбутньому навряд чи з’являться: людина керуватиме або з кабіни трактора, або з управлінського пульту, тому що виникає багато екстрених ситуацій під час роботи;
Майбутнє – за рішеннями, що працюють на основі алгоритмів «штучного інтелекту» ;
Системи штучного інтелекту наразі нездатні повністю замінити людину в плані ухвалення рішень;
Навчити машину визначати що добре, а що погано, що ще добре, а що вже погано досі не вдалось;
Точне землеробство – на сьогодні найдешевший спосіб збільшити маржиналість;
Агробізнес завтра – максимальна деталізація точного землеробства: до потенціалу кожного м² поля та щорічного аналізу не умов вирощування, а результатів застосованих технологій;
Агро чемпіони
Родзинкою заходу стало вручення премії Агро Champions 2021. До переліку номінантів увійшли ТОП-менеджери агрокомпаній із земельним банком більше 10 тис.га. Переможців визначала експертна комісія.
Агрочемпіонами-2021 стали:
«Маркетинг-директор/Директор з комунікацій» – Наталя Лехка, HarvEast
«HR-директор» – Світлана Мозгова, АСТАРТА
«Головний агроном» – Олександр Гірман, ІМК
«Головний інженер» – Валентин Мороз, МХП
«Директор з інновацій» – Євген Сапіженко, KERNEL
«Фінансовий директор» – Володимир Бондаренко, Cygnet
«Операційний директор» – Олена Ворона, Агротрейд
«Директор з виробництва» – Віталій Ставнійчук, Continental Farmers Group
«Комерційний директор» – Андрій Полтавець, LNZ Group
«Генеральний директор» – Катерина Рибаченко, Agro Region