З кожним роком все більше аграріїв віддають перевагу вирощуванню нішевих культур. Адже для рентабельного вирощування традиційних зернових культур потрібні досить великі земельні площі. Власники ж невеликих паїв шукають альтернативу у виробництві квасолі, гірчиці, гороху.
До того ж, згідно з прогнозами Міністерства сільського господарства США, протягом найближчих 10 років ціни на зернові та олійні культури не зростатимуть, а навіть будуть і нижчими, аніж у попередні періоди. Водночас, за розрахунками експертів, лідером за рентабельністю виробництва серед нішевих культур стала квасоля.
Щоб обговорити перспективи та проблеми вирощування бобових в Україні, аграрії зібралися цими днями на конференції «Інноваційні технології виробництва нішевих культур (квасоля та гірчиця) – шляхи реалізації». Організаторами події стали група компаній ТОВ «Фруктовий світ», ТОВ «Компанія «Агролідер» та корпорація «Сварог Вест Груп». Містом для проведення заходу було обрано Хмельницький. І це не дивно, адже саме Хмельницький регіон займає першість у вирощуванні нішевих культур.
Під час конференції, її учасники дізналися про шляхи мінімізації ризиків підприємства при вирощуванні квасолі, обмінялися думками щодо особливостей технології виробництва квасолі та гірчиці, почули про передумови успішного вирощування нішевих культур. У цьому контексті цікаву та корисну інформацію озвучив Володимир Махота, головний агрохімік компанії АгріЛаб. Він розповів про сучасні технології комплексного обстеження і аналізу ґрунтів. Адже саме з визначення природного потенціалу поля повинна починатися діяльність сільськогосподарського підприємства, яке прагне досягнути високої врожайності та рентабельності виробництва.
«Першим кроком агродіагностики є відбір проб ґрунту, – зазначив Володимир Махота. AgriLab для цього використовує автоматизований пробовідбірник з GPS-прив’язкою, який повністю виключає людський фактор у проведенні аналізу та гарантує чітке дотримання визначеної глибини відбору. Продуктивність пробовідбірників компанії AgriLab – 500 зразків, а це 5000 га/добу з урахуванням 10 га адатаптивної сітки. Відбір проводиться за різними схемами, а саме – сітка та однорідні зони. Кожна проба прив’язана до GPS координат. Усі зразки фіксуються в on-line та відстежуються на порталі AgriLab. Агрохімічний аналіз ґрунту проводиться у всесвітньо визнаній лабораторії Ward Laboratories inc, США».
Також головний агрохімік компанії AgriLab розповів про розроблення агрохімічних картограм, визначення критичних факторів та встановлення потенціалу поля і планової врожайності: «Визначаючи потенціал земельної ділянки, ми враховуємо кліматичні та погодні умови місцевості, агрохімічні характеристики ґрунту, ефективність використання добрив та можливі ризики впливу погоди на формування врожаю культур. Достовірна інформація про якість поля дозволяють підвищити ефективність використання ресурсів на 30%. Однак за допомогою технологій точного землеробства можна досягнути і вищих показників. Наприклад, технологія диференційованого внесення добрив дозволяє зекономити близько 40% ресурсів та підвищити врожайність на 30%. При цьому окупається вона зазвичай за 1 маркетинговий рік».
Окрім того, з доповіді Володимира Махоти слухачі дізналися про технологію локально-стрічкового внесення добрив, моніторинг посівів з використанням безпілотних літальних апаратів, діагностику живлення рослин по вегетації, модернізацію техніки для реалізації технологій точного землеробства, а також почули про дистанційний обмін інформацією Slingshot, який дозволяє контролювати і коригувати всі виробничі операції з будь-якої точки світу.
Підсумовуючи тему своєї доповіді, Володимир Махота сказав: «Комплексна агродіагностика поля – важлива складова для ефективного ведення агробізнесу. З досвіду наших клієнтів можу сказати, що економія ресурсів після її проведення сягає близько 20%, а застосовуючи ті чи інші технології точного землеробства, можна збільшити показники ефективності до 50% і навіть більше».