Діджиталізація АПК: незворотній процес

31 травня Українська аграрна конфедерація провела дискусію на тему: “Діджиталізація та роботизація в АПК”. До обговорення організатори запросили директора AgriLab Ярослава Бойка та голову правління AgTech Ukraine Юрія Петрука. Також до розмови долучився народний депутат України, очільник Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко.

Отже, що стримує інновації в Україні, що навпаки – спонукає до їх впровадження і до чого це, зрештою, приведе?

“Сьогодні прогнози цифрових технологій в сільському господарстві говорять про те, що цей ринок потроється. Якщо сьогодні це 5 млрд, то до 2020 року це буде 15 млрд. Весь світ рухається у цьому напрямку. Це незворотній процес і для України. Економічні чинники – подорожчання ресурсів змушує замислитись над впровадженням інноваційних технологій. Інший важливий чинник, який сьогодні з’явився – це кліматичні зміни. Аграрії шукають інструменти, технології, які дозволяють уникнути тих чи інших ризиків… З відкриттям ринку землі впровадження інновацій набуде більш стрімкого характеру. Багато аграріїв стверджують, що інвестувати в землю, яка тобі не належить – ризиковано. І багатьох це стримує. Інша проблема – це кадрове питання. Є багато інноваційних рішень від різних виробників техніки, різні датчики, комп’ютери. Коли недостатньо кваліфікації, експертизи – це може мати зворотній ефект для господарства… Я знаю приклад, коли у зв’язку з тим, що технологія була реалізована неправильно – це принесло зворотній ефект. А інвестиції були вкладенні. І це чималі інвестиції. Інша проблема – відсутність належного покриття на полях…”, – таку думку висловив Ярослав Бойко, СЕО компанії AgriLab. 

Багато хто говорить, що найактивніше впроваджують інновації агрохолдинги. Але це не зовсім так. Якщо говорити навіть про клієнтів AgriLab, то половина з тих, хто впроваджує сучасні технології – це малі, середні компанії – від 1000 до 40000 га. Це ті компанії, які переосмислили, що та тенденція, яка сьогодні відбувається в Україні: подорожчання ресурсів, зростання вартості землі, заробітних плат, податків…- незворотна. Ті, хто починає системно рухатися у впровадженні інновацій сьогодні, той залишиться на ринку, буде ефективним і зароблятиме кошти. Те, що роблять сьогодні холдинги – більше схоже на міряння силами: кожен намагається показати, що він щось робить інноваційне, впроваджує точне землеробство чи створює свою лабораторію. Але чи це системно? Тут вже є питання”.

На думку Леоніда Козаченка, народного депутата України, шлях до розвитку вітчизняного АПК лежить саме через  діджиталізацію та впровадження інновацій.

“Діджиталізація – це дуже важливо. І йдеться не лише про точне землеробство… Це лише частинка тих процесів, які відбуваються в сільському господарстві. Саме головне – ефективність і оптимізація всіх засобів, контролю над всіма процесами – починаючи від посіву до збирання врожаю. Сучасне обладнання у комбайнах дозволяє визначати вагу і вологість зібраного зерна на кожному полі, контролювати кожен кілограм продукції, що поступає на склад. Але це те, що стосується точного землеробства. А далі йде управління фінансами, управління кадровими ресурсами, управління ризиками – це все одна система. Тобто, оцифрування сільського господарства – монолітна система. Її завершальна стадія – це управління ризиками з точки зору отримання максимально прогнозованої маржі та продажами споживачу продукції напряму”.

Юрій Петрук, голова AgTech Ukraine зауважив, що багато аграріїв не впроваджують інновації, тому що прибутки, які вони отримують – їх задовільняють.

4 роки назад середня маржа фермера була 500 дол на га, зараз – 250-300. Коли в тебе було 500 і ти мав 300 га – ти міг кожен рік купувати новий Range Rover  і розбивати його в стовб. Коли в тебе 250 – ти можеш кожного два роки купувати і тобі, в принципі, все одно, ще дітям залишиться. Тобто в кожної людини є платнка, коли їй заробленого – достатньо. Це не добре, не погано. Але це великий фактор, того, що  вони не хочуть прогресувати. Вони не думають про завтра, а живуть сьогоднішнім днем. Але через 50 років будуть інші люди. Покоління, що приходить – у нього інші абсолютно цінності”.

За інноваціями – майбутнє. У цій думці експерти були одностайні. Однак, щоб отримати очікуваний результат, впроваджувати технології потрібно системно.

 

 

 

 

 

Попередня новина Всі новини Наступна новина
Замовити дзвінок
Iм'я:
Телефон:
Додати коментар
Коментар:
Дякую за заявку. Наш менеджер зв'яжеться з Вами протягом дня.
Дякуємо! Тепер ви перші дізнаєтеся про інновації.