“AgroVin-2018”: головні тези форуму

25-26 жовтня в м.Вінниця  пройшов аграрний форум “AgroVin-2018”. На заході зібралося біля 400 представників агрокомпаній та провідні фахівці галузі фінансів та кредитування, експорту та зовнішньоекономічної діяльності, впровадження інновацій та розвитку нових напрямків виробництва, а також – експерти із питання земельної реформи. Тож про що говорили аграрії на форумі “AgroVin-2018”?

Інновації vs зростання цін 

Спікером першої дискусійній панелі, присвяченій інноваціям, кооперації та фінансуванню агробізнесу,  став заступник директора по проектах компанії AgriLab Євген Предченко. Він розповів учасникам форуму про технології, які дозволяють заощадити ресурси, збільшити врожайність та підвищити ефективність використання ресурсів:

“Найперше, з чого варто починати аграрію – це аналіз грунту та оцінка природного потенціалу поля. Знаючи яких саме елементів у грунті не вистачає, а яких – достатньо, можна оптимізувати використання добрив до 20%-30%. Ще більше позитивного економічного ефекту отримують ті виробники, які впроваджують технології точного землеробства: диференційоване,  локально-стрічкове внесення добрив, змінні норми висіву насіння тощо.  Точне землеробство дозволяє підвищити ефективність використання добрив до 50% та збільшити врожайність. І при цьому деякі з цих технологій окуповуються всього за 1 маркетинговий рік”. 

Тенденції плодоовочевого ринку

Тетяна Смірнова, головний аналітик Української плодовоовочевої асоціації, розповіла про тренди на ринку виробництва овочів та фруктів. Вона розповіла, що врожайність цибулі цього року стала антирекордом з часів незалежності України, а ціна на неї – значно зросла. А от морква, під яку цього року фермери, зважаючи на високу закупівельну ціну в 2017 році, відвели більше посівних площ, хоч  і вродила, але серед продукції багато “некондиції” і моркву великого калібру споживачі купують неохоче. Найбільш стабільним на ринку вже декілька років поспіль залишається виробництво буряка – і за врожайністю, і за закупівельними цінами.

А от на ринку фруктів та ягід все складніше. Цього року фермери отримали високий врожай яблук, але…не хочуть його збирати, бо вважають це не рентабельним, тоді як полиці супермаркетів заполонили яблука, імпортовані з Польщі. Також невдалим сезон-2018 став для виробників полуниці: вона просто згнила у теплицях, бо катастрофічно не вистачало сезонних працівників для її збору. Щодо лохини, виробництво якої не так давно почало набирати обертів в Україні, то хоча й ціна на неї знизилась, проте, за словами Тетяни Смірнової, її вирощування все ж залишається експортоорієнтованим, адже для вітчизняного споживача її ринкова вартість все ж занадто висока.

“Золотий горішок”

Про новий перспективний напрямок агробізнесу, а саме вирощування фундука, розповів Віталій Думітращук, керівник ТОВ “Хмельницька універсальна компанія”. Він зауважив, що світовий лідер у виробництві фундука – Туреччина – щороку отримує від його реалізації близько 2 млрд. дол.

“Саме Туреччина “тримає” половину ринку виробництва і реалізації фундука. Тож фундук – це насправді “золотий горішок” для Туреччини, але таким він може стати і для України. Адже фундук – це культурна форма ліщини, яка віками росла в Україні”. 

Також Віталій Думітращук поділився власним досвідом вирощування фундука і зокрема – витрат та прибутків у цій ніші.

“З 1 га саду можна отримати до 3 тонн врожаю фундука. Прибуток – біля 9 тис.дол. /га. Витрати – близько 500 дол./га. Чистий прибуток – 8-8,5 тис. дол. І при цьому ринок фундука в Україні практично “нульовий”, а фундук імпортують з Туреччиини, яка є монополістом у його вирощуванні”.

Окрім того Віталій Думітращук зауважив, що фундукова посадка може давати врожай до 100 років. Тож виробництво фундука – це бізнес, який можна передати у спадок не лише дітям, а й внукам. Але для цього потрібен ринок землі.

Ефективне садівництво

Про садівництво, а саме про інструменти і рішення для підвищення ефективності садівництва говорив Назарій Зінько, співзасновник ТОВ «Гарден Тулз Україна».  Зокрема, він зауважив, що якісне обладнання для роботи в садах може значно скоротити витрати ресурсів. Наприклад, якісний секатор для обрізки дерев на 25% зменшує затрати часу на 1000 зрізів. Назарій Зінько також зазначив, що сьогодні перед садоводами гостро постає кадрова проблема, а тому необхідно підвищувати ефективність тих працівників, які лишилися працювати в українських садах, впроваджуючи сучасні технології.

Земельне питання

Панельна дискусія щодо ринку землі, як завжди викликала шквал емоцій, адже ця тема “болить” кожному аграрію. Разом з тим, прихильники та противники продажу землі на форумі поділилися на два рівномірні табори: 50% – за, 50% – проти.

Денис Марчук, заступник голови Всеукраїнської аграрної ради, зауважив:

“Поки ми не дамо відповіді на запитання, яким буде ринок землі через 10-15 років, планувати розвиток агробізнесу неможливо. Але перш-за-все, маємо зробити “домашнє завдання”: навести лад в кадастровій карті, у якій лише 40% – наповнено”.

На думку експертів починати вирішення “земельного питання” слід з визначення правил участі на ринку: хто може мати доступ до ринку землі – лише фізичні особи чи юридичні також?

Цікаву думку щодо цього висловив Анатолій Комар, директор ПОП «Рідний край», депутат Ямпільської районної ради:

“Я категорично проти того, щоб територіальні громади розпоряджалися землею. Ви самі знаєте, як обирається голова у селі: у кого більше родичів, той і голова. А потім родичам треба віддячити… Землею мають займатися професіонали!”. 

Тож, вочевидь, питання ринку землі ще не скоро отримає фінальну відповідь.  Але у будь-якому випадку аграрії мають дбати про свою землю, адже чи орендована, чи куплена, вона залишиться українською.

 

 

Попередня новина Всі новини Наступна новина
Замовити дзвінок
Iм'я:
Телефон:
Додати коментар
Коментар:
Дякую за заявку. Наш менеджер зв'яжеться з Вами протягом дня.
Дякуємо! Тепер ви перші дізнаєтеся про інновації.