Три міфи про точне землеробство

Ярослав Бойко,
Кандидат с.-г. наук,
член Міжнародної спілки з точного землеробства (ISPA) і її офіційний представник в Україні.

Три міфи про точне землеробство

 

Зростаючі витрати на посівну змушують аграріїв по-новому оцінювати свої ризики. Крім традиційного погодного чинника, на собівартість впливають ціни на засоби захисту, добрива, паливо, вартість продукції рослинництва і не в останню чергу менеджерські рішення. Нові технології, такі як точне землеробство, покликані знизити такі ризики і
збільшити прибуток. Хоча в світі ці технології давно і успішно використовуються, у нас вони тільки набирають обертів. І як будь-яке нововведення, з часом точне землеробство почало обростати міфами. До реальності вони мають досить віддалене відношення.

Міф №1: Використання точного землеробства доступно тільки для великих агрохолдингів

 

Це глибока помилка. Навіть невеликі і середні сільгосппідприємства (розміром до 10 тис. га) можуть отримати суттєвий ефект від використання окремих елементів точного землеробства. Наприклад, для автоматизації та оптимізації виробничих процесів, і як наслідок скорочення витрат, аграрії можуть використовувати системи паралельного водіння і автопілоти, системи GPS-моніторингу, автоматичне відключення секцій техніки, картографування врожаю, локально-стрічкове і диференційоване внесення добрив, та інші.

Зміна тільки способу внесення мінеральних добрив шляхом заміни розкидачів на культиватори модернізовані під реалізацію локально-стрічкового внесенням кількох видів добрив з можливістю диференціації норми, дозволяє оптимізувати прямі витрати на внесення мінеральних добрив. При цьому добрива раціонально розподіляються по полю, враховується їх співвідношення на кожній неоднорідній ділянці поля, що сприяє ефективному використанню добрив, нормальному розвитку рослин і збільшенню врожайності. Одночасно проводиться кілька технологічних операцій. Витрати на переобладнання 12-ти метрового культиватора (модернізація трактора, бункера для добрив, культиватора) з можливістю локально-стрічкового внесення та диференціації 3-х видів добрив, складають близько $ 35 тис. При мінімальному економічному ефекті в $ 30-40 на 1 га, за рахунок диференційованого локально-стрічкового способу внесення і оптимального розподілу добрив, витрати на модернізацію повернуться протягом одного маркетингового року. Очевидно, що це додаткові економічні переваги доступні невеликим господарствам.

Міф №2: Точне землеробство в Україні не працює

 

Це помилкова думка, яке часто розповсюджують окремі фахівці:

  • люди звикли працювати по-старому і бояться змін, особливо технологій, в яких не компетентні;
  • автоматизація технологій дозволяє контролювати якість робіт і точне фактичне використання ресурсів (ТМЦ), відповідно завжди є люди, які в цьому не зацікавлені;
  • фахівці, які побоюються, що результати від впровадження елементів точного землеробства значно перевищать очікування, нерідко вони ж і саботують в холдингах впровадження таких технології, намагаючись уникнути виникнення сумнівів у власних методах роботи.

Звичайно, не можна сліпо копіювати елементи точного землеробства, застосовувані в інших країнах. Як і будь-яка технологія, вона потребує адаптації до вітчизняних реалій, аж до умов окремого поля. Однак це ніяк не говорить про їх неефективність. Навпаки – точне землеробство дозволяє знизити ризики аграріїв і підвищити прибуток.

Міф №3: Технології точного землеробства довго окупаються, «гра не варта свічок»

 

Окремі елементи точного землеробства окупаються буквально за рік. Пару невеликих прикладів. Якщо використовується один елемент, наприклад система паралельного водіння або автоматичного відключення секцій на перекриттях, загальний економічний ефект може становити від 7 до 10%. У разі запровадження всього комплексу технологій – до 50% і більше.

Технологія змінної норми висіву і автоматичного відключення секцій дозволяє здійснювати посів з автоматично-керованими змінними нормами висіву насіння в межах поля. Відповідно, є можливість оптимізувати густоту стояння рослин на різних за властивостями частинах поля. З її допомогою можна ефективно використовувати ресурси і потенціал кожної ділянки поля, зокрема, різні запаси продуктивної вологи, органічної речовини, елементів живлення, розподіл світла й інше.

Практичне використання цієї технології в умовах України забезпечує приріст врожаю з поля до 12% в порівнянні з використанням однієї норми висіву. Використання технології автоматичного відключення секцій (контролюється кожен висіваючий апарат сівалки), під час посіву кукурудзи дозволяє уникнути перекриттів і перевищення густоти рослин, забезпечує економію посівного матеріалу від 3 до 8%. Економія насіння відбувається за рахунок відсутності перекриттів на повторних смугах і клиноподібних ділянках поля. Звичайно, багато в чому вона залежить від культури, технології вирощування, конфігурації і розмірів полів. Витрати на переобладнання 24-х рядної сівалки під реалізацію автоматичного відключення секцій та контролю висіву насіння становлять близько $ 15 тис. При максимальної економії $ 7 на 1 га тільки на насіннєвому матеріалі, витрати на модернізацію повертаються при посіві площі в 2100 га кукурудзи.

Впровадження елементів точного землеробства повинно починатися з агрохімічного аналізу ґрунту, дослідження неоднорідності полів, отримання достовірної інформації про властивості поля, вибору найбільш доцільних для господарства технологій. Достовірна інформація про якість поля за умови її правильного використання, дозволяє підвищити ефективність технологій точного землеробства на 20-30%.

Попередня новина Всі новини Наступна новина
Замовити дзвінок
Iм'я:
Телефон:
Додати коментар
Коментар:
Дякую за заявку. Наш менеджер зв'яжеться з Вами протягом дня.
Дякуємо! Тепер ви перші дізнаєтеся про інновації.